عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)

گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)

موقعیت جغرافیایی و ویژگی های منطقه:

رشته کوه کرکس از کوههاي مرکزي ايران به شمار ميرود و پهنه اي به وسعت 3400 کيلومترمربع را زير پوشش قرار داده است که در جهت شمال غربي – جنوب شرقي امتداد يافته است .

این کوه در استان اصفهان قرار گرفته‌است و شمال غربی آن شهرستان کاشان و در جنوب شرقی شهرستان نطنز، شرق شهرستان برخوار و میمه و غرب شهرستان اردستان واقع شده‌است و ارتفاع آن از سطح دریا 3895 متر است.


مختصات جغرافيايي کوه کرکس عبارتند از :

19.37 - 27 - 33 : N
و
59.22 - 47 - E : 51


رشته کوه کرکس از سنگهاي آذرين متوسط از لحاظ اسيدي يا بازي آذر آواري تشکيل شده است . از نظر زلزله خيزي مناطق جنوبي آن پرزيان و مناطق شمالي آن نيمه زيان به حساب مي آيند.

کوه کرکس حاصل گدازه‌هایی است که از راه شکاف‌های موجود در سطح زمین به بیرون راه یافته‌اند. سطح زیر پوشش کوهستان کرکس در استان اصفهان بالغ بر 300 هزار هکتار است که 98 هزار هکتار آن به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب و اعلام شده‌است.

قله‌های کوهستان کرکس به علت ارتفاع زیادی که دارند تقریباً در نیمی از سال پوشیده از برف بوده و منبع اصلی چشمه‌های متعددی است که در دامنه‌های این کوهستان جریان دارند.

ميزان بارندگي سالانه آن بين 200 تا 300 ميليمتر است كه اين کوهستان را در شمار مناطق خشک تا نيمه خشک قرار داده است. از كوهستان كركس رودهايي چند كه اغلب خشك رودي بيش نيستند سرچشمه مي گيرد. سرچشمه رودهاي منطقه بیشتر تا اوايل تير ماه خشک ميشوند .

دامنه‌های کرکس به دلیل وجود منابع آب کافی و نیز اعتدال شرایط اقلیمی و رویش انواع گیاهان مرتعی، زینتی و تجاری در ردیف مراتع نسبتا خوب منطقه و کشور است. پوشش گیاهی منطقه بیشتر شامل گیاهان بوته‌ای (انواع گندمیان، درمنه، گون، گیاهان دارویی و …) و درختچه‌هایی است که به صورت پراکنده دیده می‌شود. کوهستان

موقعیت جغرافیایی و شرایط زیستی منطقه کرکس به گونه‌ای است که امکان وجود انواع جانوران وحشی اعم از خزندگان، پرندگان و پستاندارانی نظیر کل و بز، قوچ و میش وحشی، آهو، گراز (خوک وحشی )، گرگ، شغال، روباه، کفتار، گربه وحشی، پلنگ، تشی، پایکا ( نوعی موش صحرایی که در ارتفاعات زیست می‌کند) و غیره در آن وجود دارد.


گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)با یاد و نام ایزد یکتا

برنامه باشگاه کوه نوردی مهربین

صعود به قله کرکس ارتفاع از سطح دریا 3895 متر(بهار96)

جمعه 1396/02/22

اعضا شرکت کننده :

1 - مجتبی ابطحی ( اول گام )
2 - نورالله براهیمی (سامان)
3 - محسن جوانمرد
4 - حسین باقری ( کیان )
5 - غلام کبیری ( همایون )
6 - امیرحسین بیگی
7 - مجید ماهوش ( کوروش ) سرپرست
8 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه ) آخرگام
9 - رسول براهیمی
10 - محمد کاظم طاهران
11 - حمزه سلمانی
12 - علی رحمانی
13 - نصرالله کاظمی
14 - جواد محمدی
15 - مجید کریمی
16 - احسان صمدی
17 - رمضانعلی عسکری فر
18 - محسن مختاری

گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)


گزارش :

با هماهنگی های لازم باشگاه و اعضاءشرکت کننده ،صبح جمعه ساعت 5:15 اعضا به قصد قله کرکس از مبداء با یک دستگاه مینی بوس به طرف شهر نطنز که در حدود 90 کیلومتری خمینی شهر قرار دارد رهسپار شدیم .
پس از حدود 2 ساعت رانندگی به روستای کشه از توابع نطنز رسیدیم با وجود نیم ساعت تاخیری که برای تعویض تایر و پنچرگیری خودرو داشتیم در ساعت 7:30 صبح از پاکوب اصلی پیمایش را آغاز و با پیمودن 50 دقیقه از مسیر به زیر درختان گردو (چشمه لیاسن) رسیده و برای نرمش و حرکات کششی به میان داری آقای بیگی توقف کردیم . ادامه مسیر تا پناهگاه را ظرف مدت یک ساعت پیموده و در ساعت 9:20 به پناهگاه رسیده و برای خوردن صبحانه و استراحت در محوطه اطراق کردیم .

گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)


در ساعت 10:15 از محل پناهگاه به سوی قله حرکت و با انتخاب پاکوب تابستانه که از سمت راست دره و با علامت تابلو مشخص است پیمایش را ادامه بعد از پیمودن یک ساعت روی گرده منتهی به قله برای استراحت و خوردن آب و تنقلات توقف کردیم سپس ادامه مسیر به چکاد را پیموده و در ساعت 11:55 به قله رسیدیم .
با رسیدن به قله و گرفتن چند عکس یادگاری و فیلم در ساعت 12/15 تصمیم به فرود گرفته و مسیر دره را به صورت شن اسکی پایین آمده و ساعت 13:20 برای خوردن نهار در پناهگاه اطراق کردیم باخوردن نهار و استراحت در ساعت 15 از محل پناهگاه فرود را آغاز و ساعت 16:35 در کنار خودرو بودیم .
سر انجام گروه با شادابی و سلامت ساعت 18.40 در خمینی شهر از همدیگر جدا شدند.
نکته :
فصل بهار در طول مسیر ،آب به چشم می خورد و چشمه پناهگاه برای تمام فصول آب دارد .
ظرفیت پناهگاه و اتاق های همجوار آن بیش از 40 نفر است .
جان پناه نیز ظرفیت 8 تا 10 نفر را داراست .
برای صعود به قله از چشمه محوطه پناهگاه آبگیری شود .
پناهگاه شامل چند دستشویی و آفتابه می باشد.
برای استفاده از پناهگاه در زمان های غیر تعطیل و اواسط هفته با هماهنگی صعود نمایید.

گزارش: روزبه

عکس : کوروش
گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)
موضوع: ویژه ها, گزارش درون استانی نويسنده modir  23-02-1396, 12:01   بازديد: 787   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: