عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)

گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)

موقعیت جغرافیایی و ویژگی های منطقه:

رشته کوه کرکس از کوههاي مرکزي ايران به شمار ميرود و پهنه اي به وسعت 3400 کيلومترمربع را زير پوشش قرار داده است که در جهت شمال غربي – جنوب شرقي امتداد يافته است .

این کوه در استان اصفهان قرار گرفته‌است و شمال غربی آن شهرستان کاشان و در جنوب شرقی شهرستان نطنز، شرق شهرستان برخوار و میمه و غرب شهرستان اردستان واقع شده‌است و ارتفاع آن از سطح دریا 3895 متر است.


مختصات جغرافيايي کوه کرکس عبارتند از :

19.37 - 27 - 33 : N
و
59.22 - 47 - E : 51


رشته کوه کرکس از سنگهاي آذرين متوسط از لحاظ اسيدي يا بازي آذر آواري تشکيل شده است . از نظر زلزله خيزي مناطق جنوبي آن پرزيان و مناطق شمالي آن نيمه زيان به حساب مي آيند.

کوه کرکس حاصل گدازه‌هایی است که از راه شکاف‌های موجود در سطح زمین به بیرون راه یافته‌اند. سطح زیر پوشش کوهستان کرکس در استان اصفهان بالغ بر 300 هزار هکتار است که 98 هزار هکتار آن به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب و اعلام شده‌است.

قله‌های کوهستان کرکس به علت ارتفاع زیادی که دارند تقریباً در نیمی از سال پوشیده از برف بوده و منبع اصلی چشمه‌های متعددی است که در دامنه‌های این کوهستان جریان دارند.

ميزان بارندگي سالانه آن بين 200 تا 300 ميليمتر است كه اين کوهستان را در شمار مناطق خشک تا نيمه خشک قرار داده است. از كوهستان كركس رودهايي چند كه اغلب خشك رودي بيش نيستند سرچشمه مي گيرد. سرچشمه رودهاي منطقه بیشتر تا اوايل تير ماه خشک ميشوند .

دامنه‌های کرکس به دلیل وجود منابع آب کافی و نیز اعتدال شرایط اقلیمی و رویش انواع گیاهان مرتعی، زینتی و تجاری در ردیف مراتع نسبتا خوب منطقه و کشور است. پوشش گیاهی منطقه بیشتر شامل گیاهان بوته‌ای (انواع گندمیان، درمنه، گون، گیاهان دارویی و …) و درختچه‌هایی است که به صورت پراکنده دیده می‌شود. کوهستان

موقعیت جغرافیایی و شرایط زیستی منطقه کرکس به گونه‌ای است که امکان وجود انواع جانوران وحشی اعم از خزندگان، پرندگان و پستاندارانی نظیر کل و بز، قوچ و میش وحشی، آهو، گراز (خوک وحشی )، گرگ، شغال، روباه، کفتار، گربه وحشی، پلنگ، تشی، پایکا ( نوعی موش صحرایی که در ارتفاعات زیست می‌کند) و غیره در آن وجود دارد.


گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)با یاد و نام ایزد یکتا

برنامه باشگاه کوه نوردی مهربین

صعود به قله کرکس ارتفاع 3895 متر (بهار96)

جمعه 1396/02/22

اعضا شرکت کننده :

1 - مجتبی ابطحی ( اول گام )
2 - نورالله براهیمی (سامان)
3 - محسن جوانمرد
4 - حسین باقری ( کیان )
5 - غلام کبیری ( همایون )
6 - امیرحسین بیگی
7 - مجید ماهوش ( کوروش )
8 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه ) آخرگام
9 - رسول براهیمی
10 - محمد کاظم طاهران
11 - حمزه سلمانی
12 - علی رحمانی
13 - نصرالله کاظمی
14 - جواد محمدی
15 - مجید کریمی
16 - احسان صمدی
17 - رمضانعلی عسکری فر
18 - محسن مختاری

گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)


گزارش :

طبق هماهنگی باشگاه و هماهنگی با اعضاءشرکت کننده ، صبح جمعه ساعت 5:15 از مبداء با یک دستگاه مینی بوس به طرف شهر نطنز که حدود 130 کیلومتری خمینی شهر قرار دارد رهسپار شدیم .
پس از ورود به منطقه کشه ساعت 7:30 صبح از پاکوب اصلی پیمایش کرده و پس از 50 دقیقه زیر درختان گردو (چشمه اصفهانیها) رسیدیم و برای نرمش و حرکات کششی به میان داری آقای بیگی توقف کردیم. از درختان گردو تا پناهگاه را یک ساعته پیمودیم و ساعت 9:20 به پناهگاه رسیده و برای خوردن صبحانه و استراحت در محوطه اطراق کردیم .

گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)


ساعت 10:15 از محل پناهگاه به سوی قله حرکت و با انتخاب پاکوب تابستانه که از سمت راست دره و با علامت تابلو مشخص شده صعود کردیم و پس از یک ساعت روی یال کشه برای استراحت و خوردن آب و تنقلات توقف کردیم سپس ادامه مسیر دادیم و ساعت 11:55 به قله کرکس رسیدیم .
پس از مراسم قله و گرفتن چند عکس و فیلم یادگاری ساعت 12:15 فرود آمدیم و مسیر دره تا نزدیک پناهگاه را شن اسکی کردیم و ساعت 13:20 برای خوردن نهار در پناهگاه اطراق کردیم.
ساعت 15 از محل پناهگاه فرود آمدیم و ساعت 16:35 در کنار خودرو بودیم گروه پس از یک صعود دلچسب و با شادابی و سلامت ساعت 18.40 در خمینی شهر از همدیگر جدا شدند.

نکته :
فصل بهار در طول مسیر ، آب به چشم می خورد و چشمه کنار پناهگاه در تمام فصول آب دارد .
ظرفیت پناهگاه و اتاق های همجوار آن بیش از 40 نفر است .
جان پناه نیز ظرفیت 8 تا 10 نفر را داراست .
برای صعود به قله از چشمه محوطه پناهگاه آبگیری شود .
پناهگاه شامل چند دستشویی می باشد.
برای استفاده از پناهگاه در زمان های غیر تعطیل و اواسط هفته با هماهنگی صعود نمایید.

گزارش از سرپرست: روزبه

عکس : کوروش
گزارش صعود به قله کرکس(بهار 96)
موضوع: ویژه ها, گزارش درون استانی نويسنده modir  23-02-1396, 12:01   بازديد: 1145   
نظرات (1)
میرحامد غنی زاده 18 اسفند 1397 14:37
سلام برای صعود کرکس در اوایل فرودین آیا تجهیزات زمستانی اجباری هست یا خیر؟ و آیا در اوایل فروردین پاکوب مسیر مشخص هست ؟ یا منطقه برفی هست؟
پاسخ        1
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: