عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله ( پیر غارده چشمه)

گزارش صعود به قله ( پیر غارده چشمه)

گزارش صعود به قله ( پیر غارده چشمه)


پیرغار مکانی دیدنی در شهرستان فارسان روستای ده چشمه در استان چهارمحال و بختیاری است. سنگ نوشته تاریخ مشروطه واقع در روستای ده چشمه به دستور سردار اسعد بختیاری حک گردید.
کتیبه‌های پیرغار بر روی تخته سنگی در کوهپایه‌ای از رشته کوه زاگرس قرار دارد و متن آن، خلاصه‌ای از واقعه مشروطیت را بیان می‌کند و همچنین تاثیر سرداران و قهرمانان بختیاری در این واقعه ملی را شرح می‌دهد. علی اکبر دهخدا نوشتن لغت نامه خود را از قلعهٔ سردار اسعد واقع در چلیچه و جونقان همچنین قلعهْ دزک آغاز کرد. از دیگر جاذبه‌های دیدنی منطقه پیرغار، آبشار زیبای پیرغار است که یکی از زیباترین آبشارهای فصلی ایران و استان چهارمحال بختیاری است و به علت وجود چشمه‌ها و رودخانه‌های این استان نسبت به استان‌های دیگر مدت زمان بیشتری جاری می‌باشد این آبشار در محیط طبیعی شگفت انگیزی واقع شده است آبشار نامش را از غاری آهکی و ناشناخته می‌گیرد که دارای اهمیت تاریخی بوده و آبی که از آبشار پیرغار سرازیر می‌شود کشتزارهای روستای ده چشمه را نیز سیراب می‌نماید.
از پاکوب ایجاد شده در کنار آبشار می‌توان با یک کوه پیمایی متوسط خود را به بالاترین نقطه آن رسانده و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید.
روستای ده چشمه روستایی سرسبز و جنگلی که به دلیل طبیعت زیبا و بکر و وجود کتیبه‌های ارزشمند تاریخی، در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفته است . این روستا در فصل‌های بهار و تابستان، روزانه پذیرای صدها گردشگر علاقه مند است. روستای ده چشمه، از توابع ولسوالی فارسان واقع در استان چهارمحال و بختیاری است. این روستا با ارتفاع ۲۰۰۰ متر از سطح دریا، در جنوب غربی فارسان قرار دارد و از غرب و جنوب به کوه لاخرسان محدود می‌شود. روستای ده چشمه، دارای اقلیمی خشک و معتدل است. در بهار و تابستان، آب و هوای آن ملایم و مطبوع است و زمستان‌های آن، سرد و خشک است. مردم روستای ده چشمه با گویش بختیاری سخن می‌گویند.
اقتصاد روستا بر فعالیت‌های زراعی، باغداری و مالداری استوار شده است. ، جو، یونجه و شبدر از مهمترین محصولات زراعی و هلو و سیب درختی، انگور، بادام و چارمغز (گردو) از مهمترین محصولات باغی روستای ده چشمه به شمار می‌روند. فرآورده‌های لبنی نظیر شیر، ماست، مسکه یا کره محلی، روغن حیوانی و دوغ روستای ده چشمه نیز از شهرت خاصی برخوردار است. مهمترین سوغات روستای ده چشمه، عسل، فرآورده‌های لبنی، خشکبار و میوه جات و ماهی قزل آلای پرورشی است. طبیعت زیبا، باغات سرسبز و انبوه و وجود گردشگاه مصفای پیرغار با کتیبه‌های حک شده بر کوه آن، قلعه خان و شیرسنگی موجود در روستا، ده چشمه را به یکی از جذاب ترین روستاهای ولایت چهارمحال و بختیاری تبدیل کرده است.گردشگاه پیرغار در جنوب روستای ده چشمه و در ارتفاعات اطراف روستا واقع شده است. چندین چشمه جوشان از این غار آهکی سرازیر می‌شود. بر روی قسمتی از کوه، سه سنگ نبشته به زبان فارسی کنده کاری شده که در آن لشکرکشی سردار اسعد بختیاری به تهران و نقش طوایف بختیاری در انقلاب مشروطه، شرح داده شده است. درمجموع گردشگاه " پیرغار " با چشمه پر آب، آبشار زیبا و درختان سرسبز در فصول مختلف سال بالاخص بهار و تابستان، گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری را به خود جلب می‌کند

گزارش صعود به قله ( پیر غارده چشمه)


با یاد و نام ایزد یکتا

گزارش برنامه خانوادگی جمعه (1396/02/15) به آبشار پیر غار و روستای ده چشمه

خانواده ها :

1 - خانواده منتظری ( بابک )
2 -خانوادهای کبیری (همایون) ، ( حیدر) و ( مجتبی )
3 - خانواده های براهیمی ( سامان) ،( رسول ) ،( تقی ) و (حاج اصغر )
4 - خانواده ( نیکو منش ) علی
5 - خانواده ( ماهوش ) محسن
6 - خانواده ( موسوی ) روزبه
7 - خانواده رحیمی ( شهرام ) و ( محمد )
8 - خانواده حاج حیدری ( جواد )
9 - خانواده (شاهین ) ولی الله

گزارش صعود به قله ( پیر غارده چشمه)


گزارش :

طبق برنامه باشگاه و هماهنگی با اعضا و خانواده ها ساعت 6 صبح آدینه ، با دو دستگاه مینی بوس و چند خودرو شخصی به سوی شهر فارسان از توابع استان ( چهارمحال و بختیاری ) روانه و فاصله 145 کیلومتری را 2/5 ساعته در هوای دلپذیر بهاری و زیر ریزش باران طی کردند.
برای رسیدن به آبشار (ده چشمه) گروه مسیر خمینی‌شهر - تیران - سامان - شهرکرد - فارسان و در نهایت روستای ده چشمه را پیمودند .
روستای ده چشمه با ارتفاع تقریبی 2000 متر از سطح دریا و آب و هوای خشک و معتدل از توابع شهرستان فارسان می باشد مردم ده اکثرا کشاورز و دامدار بوده و از این راه امرار معاش می کنند.
پس از ورود به روستا و گذر از مسجد که آخر روستا واقع شده وارد محوطه چشمه که دارای پارکینگ ، سرویس بهداشتی ، بازارچه کوچک و آلاچیق هایی که دارای روشنایی برق برای یک شب مانی مناسب است می رسید.
اعضاء گروه ساعت 9 صبح بعد از استقرار در محوطه مشغول خوردن صبحانه شدند و ساعت 10 جمعی از خانواده ها از پاکوب آب نمای چشمه به روی یال صعود کرده و ساعت 11:30 به آبشار رسیدند. (برای طولانی شدن صعود این مسیر انتخاب شد )

گزارش صعود به قله ( پیر غارده چشمه)


پس از گرفتن عکس و فیلم یادگاری و استراحت کوتاه ، از بالای آبشار و از پاکوبی که به طرف پارکینگ اتومبیل ها منتهی می شد فرود و ساعت 13 در محوطه چشمه و کنار چادر ها برای آماده کردن نهار مهیا شدیم و ساعت 14 غذا صرف شد .
ساعت 16:30 از مسیر شهرکرد - فرخ شهر راهی پارک سرچشمه شدیم و پس از گشت و گذار و خوردن عصرانه به طرف خمینی شهر سرازیر شدیم و ساعت 20:30 با خاطره یک روز بیاد ماندنی از همدگر جدا شدیم.

گزارش صعود به قله ( پیر غارده چشمه)


گزارش و عکس : روزبه
سرپرست : سامان
موضوع: ویژه ها, گزارش درون استانی نويسنده modir  16-02-1396, 18:46   بازديد: 456   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: