عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله گنبد باز نطنز و دیدار از روستای طامه و سرچشمه (خانوادگی)

گزارش صعود به قله گنبد باز نطنز و دیدار از روستای طامه و سرچشمه (خانوادگی)

گزارش صعود به قله گنبد باز نطنز و دیدار از روستای طامه و سرچشمه (خانوادگی)


بعد از عبور از گردنه‌های نطنز و نمایان شدن دورنمای شهر نطنز، نخستین چیزی که چشم هر بیننده را به خود معطوف می‌کند، گنبدی است که بر روی کوهی بنا شده که گنبد باز نام دارد.

گزارش صعود به قله گنبد باز نطنز و دیدار از روستای طامه و سرچشمه (خانوادگی)


پیشینه تاریخی گنبد باز

درباره ساختن این گنبد و وجه تسمیه آن داستانهایی چند بین مردم رواج دارد که به‌مرور زمان جنبه افسانه‌آمیز آن‌ها بر حقیقت پیشی‌گرفته است.
در کتاب زندگانی شاه‌عباس اول تألیف نصرالله فلسفی به‌ وجه تسمیه این مکان چنین اشاره شده است که شاه‌عباس برای شکار بیشتر به گیلان و مازندران و گرگان و خراسان و برای شکار پرندگان، به اطراف اصفهان و کاشان مثل لنجان و نطنز می‌رفت.
شاه به‌شکار پرندگان علاقه زیادی داشت و صید پرندگان بیشتر به‌وسیله بازهای شکاری صورت می‌گرفت و همه سال حکام ولایات از هرجا بازهای شکاری فراوان برای او می‌فرستادند.
گاهی فرستادگان مخصوصش از کشورهای بیگانه مانند روسیه و ترکستان بازهای شکاری جَلد و چابک به‌ایران می‌آوردند.
یکی از بازهای شکاری شاه‌عباس بازی بود معروف به باز لَوَند و این باز را به‌علت جَلدی و چالاکی‌اش به‌این نام می‌خوانده است.
شاه عباس صفوی، این باز بی‌باک چابک را از سایر بازها بیشتر دوست می‌داشت و بر حسب اتفاق، در سال 1001 هجری قمری، هنگامی‌که از اصفهان به‌قزوین می‌رفت، باز لوند در نزدیکی محله قصبه نطنز مرد و شاه به علت علاقه فراوانی که به‌این باز داشت فرمان داد تا برفراز کوهی برجی به یادگار آن بنا کردند و این برج که هنوز پا برجا است به گنبد باز معروف است.
پس از گذشت چهارصد سال که از ساخت اثر تاریخی گنبد باز به دست شاه عباس بر سر قله ( 2080 متری) آن می گذرد و مدت های طولانی که با صلابت کامل در مقابل حوادث طبیعی خم به ابرو نیاورده بود از گزند سودجویان در امان نبوده و خساراتی که آنان برای یافتن احتمالی اشیاء قیمتی به آن وارد کردند فاجعه ای بس بزرگ بود
در سالهای اخیر به کمک شهردار نطنز و معاونین آن و با مساعدت و یاری جمعی از مردم فرهنگ دوست ، این بنا مرمت گردید و هم اکنون مورد بازدید همگان است . این بنا بر سر قله کوه واقع شده و از اکثر مناطق شهر قابل رویت می باشد .
برای دست یابی به این مکان زیبا که در منطقه جنوب غرب شهر واقع است از دو مسیر سواره و پیاده که یکی از پاکوب آن ، در پای قله شروع و با حدود یک ساعت کوهپیمایی قابل دسترس و دیگری از جاده خاکی ماشین رو ، که تا حدود چشمه آن کشیده شده می توان استفاده کرد دیدن آن را به همه دوستان همنورد ، از آن جایی که کوهیمایی آن نیز خالی از لطف نیست توصیه می کنیم.


با یاد و نام ایزد یکتا

برنامه باشگاه کوه نوردی مهربین جمعه (1396/01/25 )

موضوع : برنامه خانوادگی در روستای طامه و سرچشمه (نطنز)

اعضاء شرکت کننده :

1 - خانواده غلام کبیری(همایون)
2 - خانواده حیدر کبیری
3 - خانواده مجتبی کبیری
4 - خانواده نورالله براهیمی (سامان)
5 - خانواده حسین منتظری (بابک)
6 - خانواده عبدالرحمان موسوی (روزبه)
7 - خانواده حسن عموسلطانی
8 - خانواده رسول براهیمی

گزارش صعود به قله گنبد باز نطنز و دیدار از روستای طامه و سرچشمه (خانوادگی)


گزارش :

طبق برنامه باشگاه و هماهنگی با اعضاء شرکت کننده روز جنعه ساعت 7 صبح اعضا با یک دستگاه مینی بوس از مبدأ راهی مقصد شدند .
فاصله تقریبی ما با مقصد مورد نظر حدود 130 کیلومتر می باشد که پس از ورود به اتوبان کاشان - تهران که فاصله تقریبی 20 کلیومتر با خمینی شهر را داراست شده و پس از پیمودن 90 کیلومتر در سمت چپ وارد جاده نطنز شده و پس از تقاطع اول وارد جاده روستا طامه می شویم و پس از پیمودن 6 کیلومتر جاده اسفالته به روستا طامه می رسید .

گزارش صعود به قله گنبد باز نطنز و دیدار از روستای طامه و سرچشمه (خانوادگی)


اعضاء باشگاه قبل از طامه در پارک سرچشمه نطنز صبحانه خورده و ساعت 9 به سر گامی بابک و آخر گامی بنده و با سرپرستی سامان پیمایش برای صعود قله (گنبدباز 2086 متر) را آغاز نمودند و پس از پیمودن مسیر نا هموار و ریزشی قله (از طرف معدن قدیمی) ساعت 11 بر فراز قله رسیدند و پس از استراحت و گرفتن عکس یادگاری ساعت 11:20 آماده فرود گردید
فرود در مدت یک ساعت و بیست دقیقه از پاکوب اصلی انجام گرفت و ساعت 12:40 گروه به محل پارک سرچشمه رسیدند .
پس از خوردن نهار و استراحت در ساعت 17 به سمت طامه روانه شدیم و به محل سرچشمه اصلی در کنار امامزاده رفتیم ، با پذیرایی میوه و کیکی که خانواده سامان تهیه کرده بودند پذیرایی شدیم و ساعت 18:30 به سوی خمینی شهر روانه شدیم .
ساعت 20:15 به خمینی شهر رسیدیم و در کمال صحت و سلامت و با شادابی از همدیگر خداحافظی کرده و به منازل خود بازگشتیم


گزارش صعود به قله گنبد باز نطنز و دیدار از روستای طامه و سرچشمه (خانوادگی)
گزارش و عکس : روزبه
موضوع: ویژه ها, گزارش درون استانی نويسنده modir  26-01-1396, 12:37   بازديد: 966   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: