عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97

کوهستان کرکس،
بخشی از نیمه شمالی رشته کوه‌های مرکزی ایران است که در غرب شهرستان نطنز واقع گردیده است. کوه کرکس حاصل گدازه‌هایی است که از راه شکاف‌های موجود در سطح زمین به بیرون راه یافته‌اند.

سطح زیر پوشش کوهستان کرکس در استان اصفهان بالغ بر ۳۰۰ هزار هکتار است که ۷/۹۷ هزار هکتار آن به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب و اعلام شده‌است.
قله‌های کوهستان کرکس به علت ارتفاع زیادی که دارند تقریباً در نیمی از سال پوشیده از برف بوده و منبع اصلی چشمه‌های متعددی است که در دامنه‌های این کوهستان جریان دارند.

دامنه‌های کرکس به دلیل وجود منابع آب کافی و نیز اعتدال شرایط اقلیمی و رویش انواع گیاهان مرتعی، زینتی و تجاری در ردیف مراتع نسبتاً خوب منطقه و کشور است. پوشش گیاهی منطقه بیشتر شامل گیاهان بوته‌ای ( انواع گندمیان، درمنه، گون، گیاهان دارویی و …) و درختچه‌هایی است که به صورت پراکنده دیده می‌شود.

موقعیت جغرافیایی و شرایط زیستی منطقه کرکس به گونه‌ای است که امکان وجود انواع جانوران وحشی اعم از خزندگان، پرندگان و پستاندارانی نظیر کل و بز، قوچ و میش وحشی، آهو، گراز (خوک وحشی)، گرگ، شغال، روباه، کفتار، گربه وحشی، پلنگ، تشی، پایکا ( نوعی موش صحرایی که در ارتفاعات زیست می‌کند ) و غیره در آن وجود دارد.
حمدالله مستوفی در خصوص این کوه اینگونه نقل می‌کند: «کوهی سخت و بلند است که از بلندی، کرکس بر فرازش نمی‌رود و بدین‌سان به این نام مشهور است.


جبهه و مسیر های صعود :
روستای تاریخی طامه نیز در دل دامنه‌های کوه کرکس در حدود ۷ کیلومتر جاده فرعی آسفالت ( ابتدای نطنز سرابان) در شرق کوه کرکس واقع شده است. از طریق این روستا و از مسیری زیبا می توان به قله کرکس دست یافت. قابل ذکر است که این مسیر جبهه شرقی می‌باشد که نسبتا مسیر دشواری است. در انتهای روستای طامه رود کوچک آبی که سرچشمه آن از دامنه های کرکس میباشد جریان دارد که در مسیر خود چندین آبشار زیبا را پدید آورده است و کوهنوردان را به طرف قله هدایت می‌کند.
روستای طامه در جنوب شهر نطنز واقع است و بدلیل واقع شدن در دامنه کوه سر به فلک کشیده کرکس از نقاط بسیار خوش آب و هوا، بی‌نظیر و ییلاقات درجه اول نطنز به شمار می‌آید.
مهمترین سوغات طامه گلابی است. پوشش گیاهی منطقه غنی و شامل گیاهانی چون آنغوزه، رناس ،هندوانه ابوجهل ،آویشن ،گزنه ،گون ،شنگ و… که به خاطر کمبود بارندگی رشد در خور توجهی ندارند.
در قسمت غربی روستا، دو دره زیبا دیده می‌شود که یکی از آنها در امتداد باغ‌های روستا قرار داشته و به پاپول معروف است. در انتهای این دره یکی از زیباترین آبشارهای موجود در منطقه به نام آبشار طامه با ارتفاع تقریبی 23 متر نمایان است، آب آن از منطقه دلاوان به سمت آبشار سرازیر می‌گردد.
دره دیگر نیز که به پاکدار معروف است، به دلیل وجود آب فراوان، آبشارهای زیبایی در مسیر قله کرکس بوجود آورده است. چشمه دلاوون، چشمه لاگله، چشمه خواجه فاضل، امامزاده سید فاضل طامه با بقعه‌ی دوره تیموری، خانه‌های سنتی با پوشش چوب و خار و پشت بام‌هایی با پوشش کاه‌گل، از دیگر دیدنی‌های این روستا می‌باشد.
در دره دیگر نیز که به پاکدار معروف است، به دلیل وجود آب فراوان، آبشارهای زیبایی در مسیر قله قله کرکس بوجود آمده است.

1 - مسیر جنوبی: روستای کشه، متوسط زمان صعود بین 5 تا 7 ساعت (متداول‌ترین مسیر صعود)
2 - مسیر شرقی: روستای طامه، متوسط زمان صعود بین 7 تا 8 ساعت
3 - مسیر شمال شرقی: روستای اوره، متوسط زمان صعود 6 ساعت
4 - مسیر شمال غربی: روستای بیدهند، متوسط زمان صعود 6 ساعت

با یاد و نام ایزد یکتا

گزارش صعود قله کرکس از طامه به کشه ( 3895 ) پاییز 97

آدینه 1397/08/04

اعضا شرکت کننده :

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97


1 - رمضانعلی عسکریفر
2 - غلام کبیری ( همایون )
3 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه )
4 - احمد صرامی
5 - مجید ماهوش ( کوروش )
6 - مجید قربانزاده
7 - مهدی حاتمی
8 - رضا صادقی
9 - محسن مختاری
10 - هرمز کریمی


گزارش :

طبق هماهنگی با اعضاء شرکت کننده ، روز جمعه ساعت 4 صبح با یک دستگاه ون از مبداء به سوی نطنز از توابع استان اصفهان که حدود 140 کیلومتری خمینی شهر واقع شده رهسپار شدیم.
پس از ورود به نطنز به طرف جاده طامه رفته پس از پیمودن 8 کیلومتر جاده اسفالته به طامه رسیدیم و در کنار امامزاده و چشمه روستا در ارتفاع 2050 متری، صبحانه را در هوای صبحگاهی و سرد پاییزی خوردیم و بعد از آبگیری ، با خودرو از جاده کنار امام زاده تا آب بند روستا در ارتفاع 2190 متری را سواره طی کردیم و ساعت 6:30 پس از بستن کوله ها آماده پیمایش شدیم.
مسیر اصلی صعود از دره سمت چپ ( پاکدار ) کنار آب بند آغاز می شود و پس از گذر از آب بند کوچکتری به باغ گردویی می رسد و پیمایش مسیر بر خلاف جریان آب ادامه پیدا می کند و پس از گذر از منبع آب ، به انبوهی از درخت می رسد که عبور از وسط درختان سخت است بنابراین بهترین راه ، صعود از سمت چپ درختان و فرود دوباره به دره می باشد سپس در امتداد لوله آبی که نصب شده پیمایش می شود و بعد از رسیدن به آبشار از سمت راست روی حوضچه بالا می رود و با استفاده از طناب کوهنوردی که به دیواره سمت چپ آبشار ایمن سازی شده ( قبلن سیم بکسل تعبیه شده بود ) از آبشار صعود انجام می گیرد سپس با پیمایش 100 متر به سه راهی می رسد که باید از مسیر سمت راست آن به طرف قله صعود کرد.
گروه ده نفره باشگاه قصد صعود از دره پاپول که به موازات دره مذکور واقع شده را داشت اعضا گروه با سرگامی آقای مختاری و آخر گامی و سرپرستی روزبه بعد از پیمایش 200 متر جاده ناهمواری که تا گوسفندسرا کشیده شده بود به محل باغات روستا ( دراشت ) در ارتفاع 2250 متری رسید. ( لازم به ذکر است که دره سمت راست که از کنار باغات می گذرد به آبشار معروف طامه می رسد )

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97بعد از گوسفندسرا روی پاکوب مالروی سمت راست رفتیم و تا زیر چند درخت گردو در ارتفاع 2550 را پیموده و استراحت کوتاهی کردیم.

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97


سپس از شیار دره تا یال آن در ارتفاع 2800 متری را طی کرده و به سمت چپ متمایل شدیم تا دره اصلی ( پاکدار ) نمایان گردید از روی یال به طرف دره اصلی تراورس کردیم و با دیدن تک درخت بلند سپیدار

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97


که نشانه درستی مسیر است به طرف پایین دره در ارتفاع 2730 متری فرود آمدیم.

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97


بعد از استراحت و خوردن تنقلات از سه راهی ، دره سمت راست را صعود نمودیم و با گذشتن از چند آبریز که زیر آن حوضچه های زیبایی تشکیل شده به یک دو راهی ( چشمه کرکس ) در ارتفاع 3230 متری رسیدیم و چند دقیقه ای استراحت کوتاهی کردیم.

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97


سپس از تنگه سمت چپ به طرف بالا صعود کردیم.

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97


ساعت 12 با رویت قله کرکس ، کنار سنگ نشان دره بزرگ طامه در ارتفاع 3770 متری استراحت نمودیم

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97


بعد از آن با تراورس از زیر یک قله فرعی به تنگه ای با ارتفاع 30 متر رسیدیم و پس از صعود از تنگه به طرف یال کشه در ارتفاع 3860 متری پیمایش کردیم و به پاکوب یال کشه که به طرف قله کشیده شده بود پیوستیم باد سوزناکی که از روی برف دامنه غربی یال می وزید کار گروه را سخت می کرد ولی اعضا با همت بالایی مسیر را ادامه داده و ساعت 14 بر چکاد کرکس در ارتفاع 3895 متری ایستادند.

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97


بعد از تبریک و در آغوش کشیدن همدیگر و گرفتن چند عکس و فیلم یادگاری به طرف یال کشه سرازیر شدیم و ساعت 16 در پناهگاه بزرگ کشه در ارتفاع 3340 متری با ولع مشغول خوردن نهار شدیم و ساعت 16:35 پس از خوردن چایی از پناهگاه فرود آمدیم.

گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97


پس از گذشتن از سنگ سیاه و آبشار فصلی کشه ساعت 17:15 از زیر درختان گردو گذر کرده و ساعت 18:10 در کنار خودرو زیر روشنایی تیر چراغ برق کفش از پا در آوردیم.

[center]گزارش صعود به قله کرکس از طامه ( 3895 متر ) پاییز 97[/center

و پس از شستن دست و صورت راهی شهرمان شدیم.
ساعت 20 ، اعضا گروه در کمال صحت و سلامت و شادابی به مقصد رسید و پس از خداحافظی از همدیگر جدا گشتند.

نکته :

1 - در طول مسیر دسترسی به آب بود ولی برای احتیاط آب همراه داشته باشید.
2 - صعود از این مسیر بدون راهنما و آشنا به منطقه مشکل است.
3 - صعود از دره اصلی مستلزم داشتن تجهیزات و آشنایی به اصول اولیه کوه نوردی است.
4 - خط دهی موبایل تا ارتفاع 3500 ممکن نیست.
5 - زمان پیمایش و صعود تا قله کرکس 7/5 تا 8 ساعت است.


گزارش : روزبه

عکس : کوروش
موضوع: ویژه ها, گزارش درون استانی نويسنده modir  6-08-1397, 05:24   بازديد: 293   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: