عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله کلونچین ( زردکوه 4221 متر ) پاییز 97

گزارش صعود به قله کلونچین ( زردکوه 4221 متر ) پاییز 97

زردکوهبختیاری (قله کلونچین) 4221 متر

زردکوه بختیاری در جنوب غربی ایران و از انتهایی‌ترین قسمت غربی استان چهارمحال و بختیاری تا شرق و شمال شرق خوزستان امتداد یافته‌ است.

این رشته کوه یکی از غنی‌ترین ذخایر طبیعی آب ایران است و رودخانه‌های کارون، به عنوان بزرگترین رودخانه ایران و زاینده‌رود (که از استان چهارمحال و بختیاری وارد استان اصفهان می‌شود) از این رشته‌کوه سرچشمه می‌گیرند.

از قلل زیبا و معروف رشته کوه زردکوه می‌توان به شاه شهیدان، زرده، دوزرده، هفت‌تنان، کلونچین و کینو اشاره کرد. در این میان، قله کلونچین، با ارتفاع ۴۲۲۱ متر بلندترین قله زردکوه بختیاری است.

در رشته کوه زاگرس بعد از دنا به ارتفاع 4450 متر و اشترانکوه به ارتفاع 4250 متر زرد کوه بختیاری بلندترین کوه زاگرس می باشد که قله ی کلونچین به ارتفاع 4221 متر را در خود جای داده است و این کوه در شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری و 90 کیلومتری شهرکرد قرار دارد. زردکوه (زرده) حدفاصل دو رودخانۀ کوهرنگ و بازفت قرار دارد.

قلل مهم و مرتفع زرد کوه

زردکوه تعداد زیادی قلۀ بالای 4000 متر دارد که معروفترین آنها کلونچین ۴۲۲۱ متر، چگاله ۴۱۳۶ متر، هفت تنان ۴۱۰۹ متر، درویش کزلی ۴۰۷۸ متر، شاه شهیدان ۴۰۷۶ متر، نازی ۴۰۷۵ متر، چال تاو ۴۰۷۵ متر، تیا ۴۰۵۳ متر، شرنگ ۴۰۱۱ متر، دورنگ ۴۰۰۹ متر، دو زرده ۴۰۰۰ متر، سیردان ۳۹۸۸ متر، قنبر کش ۳۹۷۰ متر، پله بلند ۳۹۴۷ متر، چال میشان ۳۸۹۷ متر، ایلوک ۳۸۳۷ متر و آب سفید ۳۷۵۹ متر می باشد.


با یاد و نام ایزد یکتا

گزارش صعود قله کلونچین ( زرد کوه 4221 متر ) تابستان 97

آدینه 1397/07/13

اعضا شرکت کننده :

1 - احمد صرامی
2 - غلام کبیری ( همایون )
3 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه )
4 - علی اکبر کاشانی
5 - رسول ساداتیان
6 - رضا عموشاهی
7 - رسول براهیمی
8 - محسن مختاری
9 - مهدی حاتمی
10 - مهدی قصری


گزارش صعود به قله کلونچین ( زردکوه 4221 متر ) پاییز 97


گزارش :

روز جمعه ساعت 3:20 دقیقه صبح 10 تن از همنوردان مهربین با یک دستگاه ون از مبداء به سوی چلگرد از توابع استان چهارمحال و بختیاری که حدود 170 کیلومتری خمینی شهر واقع شده رهسپار و ساعت 4:40 وارد شهرکرد شده و پس از پیوستن آقای محمدرضا خادمی راهنما و مسئول فنی به گروه طی طریق نموده وارد جاده فارسان شدند و از چند شهر و روستای بین راه گذشته ، و 2 کیلومتر مانده به شهر چلگرد وارد جاده سمت چپ که با تابلو اداره آب و فاضلاب مشخص است شدند و پس از طی یک کیلومتر جاده اسفالته وارد جاده خاکی سمت راست شده و با طی حدود 8 کیلومتر جاده خاکی و گذر از پل تاسیسات آب ، ساعت 7:30 صبح کنار چادر عشایر در ارتفاع 2456 خودرو را پارک کرده و مشغول خوردن صبحانه شدند.

گزارش صعود به قله کلونچین ( زردکوه 4221 متر ) پاییز 97


ساعت 7:50 با بستن کوله گروه با سرگامی آقای مختاری و آخر گامی و سرپرستی بنده آماده پیمایش شد و پس از سرازیر شدن به مسیل آب دره کول خدنگ و گذر از عرض آن روی پاکوب مالرو روبرویی ادامه طریق داده در امتداد مسیل به طرف تنگه کول خدنگ از دشت گون گذر کرده و پس از نیم ساعت وارد تنگه در ارتفاع 2576 متر شدیم.

گزارش صعود به قله کلونچین ( زردکوه 4221 متر ) پاییز 97


دره با دیواره های بلندش قسمتی از آسمان آبی را به تماشا کشیده بود و طبیعت بکر و دست نخورده ای را نمایندگی می کرد که با تک خوانی بلبل کوهی سمفونی صبحگاهی زردکوه اجرا می شد پیمایش گروه در طول دره کول خدنگ ، با رویت آقای منتظری یکی از همنوردان شهرمان که در حال استراحت بود متوقف شد و گروه گلویی تازه کرد.
سپس ادامه پیمایش تا ساعت 10:15 که برای استراحت دوم زیر نور خورشید که به درون دره تابیده بود انجام گرفت.

گزارش صعود به قله کلونچین ( زردکوه 4221 متر ) پاییز 97


ساعت 12:15 پس از استراحت سوم ، به دوراهی در ارتفاع 3605 متری رسیدیم که با گذر از یخچال کول خدنگ ، از روی یال کوچکی بالا کشیدیم و پس از استراحت کوله ها را سبک کرده و روی پاکوب به طرف قله که نمایان شده بود روانه شدیم.

گزارش صعود به قله کلونچین ( زردکوه 4221 متر ) پاییز 97


پس از نیم ساعت زیر یال اصلی قله که گروه را به چالش می کشید نفسی تازه کردیم سپس با آرامی یال را تا بالا صعود کرده و از روی خط الراس به طرف شمال ادامه داده و ساعت 13:20 از زیر گرده یال فرعی کلونچین بالا کشیدیم

گزارش صعود به قله کلونچین ( زردکوه 4221 متر ) پاییز 97


پس از صعود قله فرعی در ارتفاع 4175 متری امتداد پاکوب تا قله اصلی را نیم ساعته طی کردیم و ساعت 13:50 بر چکاد کلونچین در ارتفاع 4221 متر بودیم.

گزارش صعود به قله کلونچین ( زردکوه 4221 متر ) پاییز 97


ساعت 14:15 پس از مراسم قله و تبریک صعود قله که همراه با گرفتن فیلم و عکس یادگاری بود فرود آمدیم و پس از یک ساعت فرود ، کنار کوله ها برای صرف نهار مهیا شدیم.

گزارش صعود به قله کلونچین ( زردکوه 4221 متر ) پاییز 97


ساعت 15:50 بعد از خوردن نهار ، راه برگشت از دره کول خدنگ که تا این قسمت ادامه دارد را پیش گرفتیم و ساعت 18:45 با تاریک شدن هوا هدلایت ها را روشن نموده و با احتیاط و استراحتهای کوتاه در طول فرود ، ساعت 20:15 کنار خودرو کوله بر زمین گذاشتیم. پس از بارگیری کوله ها سوار خودرو شدیم و با طی جاده خاکی روی آسفالت قرار گرفته تا شهرکرد را 1/5 ساعته طی کردیم و پس از تشکر و خداحافظی از همنورد و دوست گرامی جناب آقای خادمی به طرف شهرمان ادامه مسیر داده و سر انجام ساعت 1 صبح شنبه گروه در کمال صحت و سلامت و شادابی به مقصد رسیده و با آرزوی صعود های بعدی از همدیگر جدا گشتیم.

نکته :

آنتن دهی موبایل در بیشتر مسیر صعود امکان پذیر است
جبهه کول خدنگ فاقد جانپناه و دستشویی است
در این فصل از سال چشمه ها خشک است و فقط مقداری برف آب از یخچال سرازیر است
این صعود سنگین است و همراه داشتن راهنما و یا تراک مسیر لازم است
حداقل زمان برای صعود این قله 1/5 روزه است


گزارش : روزبه
عکس : حاتمی
موضوع: ویژه ها, گزارش برون استانی نويسنده modir  15-07-1397, 05:51   بازديد: 536   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: