عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله سبلان ( 4811 متر ) تابستان 97

گزارش صعود به قله سبلان ( 4811 متر ) تابستان 97

سبلان

سبلان سومین قله بلند ایران و یکی از زیباتربن جاذبه‌های ایران است که جاذبه‌های ارزشمند فراوانی دارد. این کوه را می‌توان به عنوان مقصدی مناسب برای سفر و پیاده گردی در نظر گرفت.
ایران روی کمربندهای کوهستانی قرار گرفته است به گونه‌ای که می‌توان در هر ناحیه از این خاک کوه‌های زیبای زیادی را مشاهده کرد. منطقه شمال و شمال غربی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نمادهای خاص خود را دارند. سبلان کوه همیشه سفید ایران یکی از مناطقه کوهستانی ایران است که طبیعت زیبایی دارد.

معرفی

سبلان یا به ترکی آذربایجانی «ساوالان» با ارتفاع ۴۸۱۱ متر پس از قله دماوند و علم کوه سومین قله بلند ایران به شمار می‌رود. آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد و وجود یخچال‌ها و برف دائمی که موجب تاسیس پیست اسکی آلوارس شده، از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های این ناحیه هستند.

به علاوه این کوه طبق باور برخی از مردم بومی محل بعثت زرتشت (پیامر ایران) محسوب می‌شود. حتی در کتاب «چنین گفت زرتشت» اثر مشهور نیچه اشاره‌ای به پایین آمدن زرتشت از کوه سبلان شده است.

به همین دلیل این مکان از تقدس خاصی در میان مردم منطقه و به خصوص بومیان و عشایر برخوردار است. حتی برخی اعتقاد دارند که محل دفن این پیامبر گرانقدر در همین کوه قرار دارد. کوه زیبای سبلان در فاصله‌ی ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل و ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر قرار دارد.

سبلان در مجموع ۳ قله مشهور دارد. بزرگ‌ترین قله به سلطان شهرت دارد. دو قله‌ی دیگر نیز هرم و کسری نامیده می‌شوند. سبلان کوهی آتشفشانی و غیر فعال است که از دره قره سو در شمال غرب اردبیل شروع شده و در سمت شرقی غربی تا کوه قوشاداغ امتداد دارد. مخروط آتشفشانی چینه‌ای سبلان را گدازه‌های سطحی به وسعت ۱۲۰۰ کیلومتر مربع اشغال کرده است. نکته جذاب در مورد این کوه وجود یک دریاچه در بالای قله‌ی آن است که گرشگران زیادی را به سوی این منطقه جذب می‌کند.

این دریاچه‌ی بیضی شکل در ارتفاع ۴۸۱۱ متری قرار گرفته و عمق حدودی ۴۰ متری دارد. این دریاچه در ماه‌های گرم دمایی در حد صفر درجه سانتی‌گراد دارد و آب آن نیز صاف و زلال است.

جلبک‌ها و جانداران سخت پوست، عمده موجودات زنده‌ی این دریاچه را تشکیل می‌دهند. یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه که می‌توان آن را به نوعی نماد سبلان هم دانست سنگی طبیعی به شکل یک عقاب است. ترک زبانان این کوه را ساوالان می‌نامند و تالش زبانان آن را سفلون صدا می‌زنند.

قله سبلان به شماره ۱۹۴۹۶/۱۲ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور ثبت و سند مالیکت آن از ارتفاع بالای سه هزار و ۶۰۰ متری قله سبلان به وسعت شش هزار و ۲۰۰ هکتار به نام سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده‌ است.

دسترسی

تقریبا می‌توان گفت صعود به ارتفاعات این کوه یا استفاده از چشمه‌های آب گرم بهترین کارهایی است که در سفر به سبلان می‌توان انجام داد. رایج ترین مسیر در شمال شرقی قرار دارد که از آبگرم شابیل در جنوب شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشگین‌شهر شروع و با عبور از پناهگاه به وسیله یال شرقی به قله منتهی می‌شود.
خوشبختانه مسیر پناهگاه تا قله پاکوب است و پرچم‌های راهنما هم در امتداد آن به چشم می‌خورند. حتی اگر کوهنوردی مبتدی باشید هم می‌توانید این مسیر را به سادکی و طی چند ساعت (در طول تابستان) طی کنید.

مسیر دیگری در سمت غربی وجود دارد. این مسیر از دریاچه‌ی قره گل شروع و پس از عبور از هرم چال و یخچال بزرگ، هرم به پناهگاه غربی و در نهایت به سبلان منتهی می‌شود.
اگر دوست دارید خودتان را کمی به چالش بکشید و از سخت‌ترین مسیر عبور کنید باید مسیر جنوبی را انتخاب کرده و از سمت جنوب قله به سوی قله صعود کنید. بهتر است بدانید که این مسیر هیچ گونه پناهگاهی ندارد و سنگ‌های بزرگی هم در سر راهتان قرار گرفته است. پیست اسکی آلوارس در این مسیر قرار دارد.

با یاد و نام ایزد یکتا

گزارش صعود به قله سبلان ( 4811 متر ) تابستان 97

پنجشنبه 1397/06/01

اعضا شرکت کننده :


گزارش صعود به قله سبلان ( 4811 متر ) تابستان 971 - محمدرضا خادمی از شهرکرد
2 - غلام کبیری ( همایون )
3 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه )
4 - مهدی قصری
5 - مهدی متقیان
6 - خانم کبیری
7 - خانم موسوی
8 - علی رحمانی از امین آباد
9 - رسول براهیمی
10 - مهدی حاتمی
11 - احسان صمدی
12 - هرمز کریمی از بندرعباس

گزارش :

طبق هماهنگی با اعضاء شرکت کننده ، صبح روز چهارشنبه ساعت 4:15 با سه دستگاه خودرو شخصی از مبداء به سوی شابیل از توابع استان اردبیل که حدود 1200 کیلومتری خمینی شهر واقع شده رهسپار شدیم .
ساعت 17 وارد اردبیل شدیم و مسیر جنوبی که طبق GPS نزدیکتر است را انتخاب کرده و پس از طی 55 کیلومتر جاده روستایی که حدود 20 کیلومتر آن خاکی قابل تردد بود ، ساعت 19:15 وارد پارکینگ شابیل شدیم.
( لازم به ذکر است جاده اصلی از کمربندی مشکین شهر - بستان آباد می گذرد که پس از طی 70 کیلومتر جاده مشگین شهر وارد روستای لاهرود شده و با طی 25 کیلومتر جاده روستایی آسفالت به پارکینگ شابیل می رسید.)
پس از آماده شدن ،گروه با دو دستگاه لندرور به سمت پناهگاه سبلان که جاده خاکی ناهمواری دارد حرکت کرد و ساعت 20:30 در کنار پناهگاه در ارتفاع 3670 متری پیاده شد.
پس از استراحت کوتاهی کوله ها را باز کرده و شام را زیر روشنایی نور لامپ اتاق خوردیم ساعت 22 با سر و صدای چند نفر به بیرون اتاق رفتیم و زیر روشنایی هدلایت ها یک خرس مادر و چند توله او که برای خوردن ته مانده های غذا به منطقه آمده بودند را تماشاگر شدیم و پس از آن در ساعت 23 برای خواب به اتاق برگشتیم.( لازم به ذکر است پناهگاه دارای اتاق های متعددی است که به کوهنوردان اجاره داده میشود. )
ساعت 3:45 صبح پنجشنبه بیدار باش زده شد و ساعت 4:50 بعد از خوردن چای و صبحانه مختصری برای صعود قله ، بیرون آمدیم و با نور هدلایت در مسیر پاکوب قله که با روشنایی هدلایت کوهنوردان همانند کرم شب تابی تا بالا کشیده شده بود براه افتادیم.
گروه با سرگامی بنده و آخر گامی آقای خادمی به صف دیگر صعود کننده ها پیوست و پس از چند دقیقه پیمایش ، یک زوج تبریزی مسن نیز با کسب اجازه به ما ملحق شدند.
گروه 14 نفره ما در سکوت و آرامش تا ارتفاع 4135 را پیمود و چند دقیقه ای را به صورت ایستاده استراحت کرد ایستگاه بعدی گروه در ارتفاع 4275 زیر اولین اشعه های نور خورشید انجام شد.

گزارش صعود به قله سبلان ( 4811 متر ) تابستان 97


که با خوردن آب و تنقلات همراه بود زمان استراحت بعدی ساعت 7 صبح در ارتفاع 4360 انجام شد و با تصمیم سرپرست برای بهبود راندمان کار ، گروه به دو دسته تقسیم شد که گروه اول بعنوان تیم پیشرو و گروه دوم تیم دنباله رو ، صعود کنند آقای خادمی بعنوان سرپرست گروه اول در جلو و گروه دوم با اندکی تاخیر به سرپرستی بنده ادامه پیمایش مسیر پاکوب را شروع کرد.

گزارش صعود به قله سبلان ( 4811 متر ) تابستان 97


گروه اول بعد از نیم ساعت پیمایش زیر گرده سنگ محراب ( سنگ نشان ) در ارتفاع 4550 متری استراحت کوتاهی نمودند سپس پاکوب گرده را به مدت یک ساعت پیموده و کنار سنگ محراب در ارتفاع 4750 نیز چند دقیقه ای استراحت نمودند.

گزارش صعود به قله سبلان ( 4811 متر ) تابستان 97


در ادامه مسیر با گذشتن از روی یخچال سبلان ، ساعت 9 صبح کنار دریاچه سبلان در ارتفاع 4811 متری رسیدند گروه دوم نیز با همت و اراده قوی و شوق زیادی که برای صعود داشتند با استراحت های کوتاه و ریزه خواری ساعت 10:30 کنار دریاچه ماوا گزیده و لذت صعود را چشیدند.

گزارش صعود به قله سبلان ( 4811 متر ) تابستان 97


پرده آخر ، با گرفتن چند عکس و فیلم یادگاری و خوش و بش با دیگر همنوردان صعود کننده ، به پایان رسید و گروه 8 نفره اول بعد از نیم ساعت استراحت و انجام مراسم قله ، ساعت 9:30 از مسیر شن اسکی به طرف پناهگاه فرود آمدند و با استراحت های کوتاهی که در طول فرود انجام دادند سر انجام ساعت 12:10 به پناهگاه رسیده و با شستن دست و صورت ، منتظر فرود تیم دوم شدند.
گروه 6 نفره دوم نیز بعد از مراسم قله مسیر بازگشت را در پیش گرفتند و با احتیاط ، از مسیر صعود تا پناهگاه فرود آمده و بعداز خداحافظی با زوج تبریزی ساعت 14:30 کنار دیگر همنوردان برای خوردن برنج و ماشی که شب گذشته توسط آقا و خانم کبیری پخت شده بود مهیا شدند.
ساعت 15:30 با دو دستگاه لندرور به طرف پارکینگ باز گشتیم و ساعت 16:30 از شابیل به طرف اردبیل راهی شدیم.
ساعت 17:30 در روستای لاهرود با تصمیمی که اعضا گرفتند یک گروه 5 نفره بعلت انجام کارهای خصوصی عازم اصفهان شده و ساعت 6:30 صبح جمعه به مقصد رسیدند و گروه 7 نفره طبق برنامه باشگاه تا آبگرم خلخال را پیمودند و ساعت 21 با کرایه اتاق در محل استراحت نموده و صبح روز جمعه بعد از خوردن سرشیر و عسل محلی از جاده خلخال - اسالم به طرف رشت روانه شد.

گزارش صعود به قله سبلان ( 4811 متر ) تابستان 97


خواب شب ، زیبایی جاده اسالم ، توقف های کوتاه و خوردن آش دوغ محلی خستگی گروه را زدود و گروه را به وجد آورد.
تهیه جوجه برای نهار در نزدیک رشت و پخت آن در جنگل کنار جاده و استراحت ، عقربه های ساعت را به 17 کشاند و گروه تا پارک شهر دلیجان که ساعت 22:30 برای خوردن شام توقف داشت را یکسره راند.
سر انجام اعضا گروه ساعت 1:30 بامداد به مقصد رسیدند و با خاطره ای خوش از هم جدا گشتند.

نکته ها :


1 - در این فصل و مخصوصن ایام تعطیل لندرورها 24 ساعته سرویس دارند.
2 - در ایام شلوغ داشتن چادر برای کمپ لازم است.
3 - احتمال حمله خرس هنگام شب خارج از محدوده پناهگاه هست حتمن کمپ را در نزدیکی و محوطه شلوغ پناهگاه برپا نمایید.


گزارش :
روزبه

عکس : حاتمی
موضوع: ویژه ها, گزارش برون استانی نويسنده modir  5-06-1397, 05:41   بازديد: 505   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: