عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان 97

گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان 97

آزاد کوه

یکی از بلندترین قله‌های مرکزی البرز در استان مازندران است. اسم آزادکوه توسط محلیان ساکن اطراف برای این کوه گذاشته شده ‌است و شاید دلیل این نام‌گذاری این باشد که این کوه به صورت مخروطی بوده و با ارتفاعات اطراف ارتباط ندارد. نام دیگر این کوه «شاهزاده کج گردن» است و به صورت کلی چهار مسیر برای صعود به آن وجود دارد که مسیر نزدیک آن از روستای کلاک بالا آغاز می‌شود. این قله تنها به وسیله یال جنوبی به دیگر قلل منطقه متصل است

صعود به آزاد کوه

این قله در رشته کوه البرز مرکزی واقع شده است بعد از دماوند و خلنو سومین قله بلند البرز مرکزی میباشد.یکی از چهار هزاری های بنام این رشته کوه می باشد. این قله منفرد می باشد و روی خط الرس خاصی واقع نشده است. از جنوب به دشت کمان کوه و سوتک کوچک منتهی میگردد. قله آزاد کوه چهار مسیر صعود متداول دارد.

صعود این قله کار فنی و تکنیکی ندارد و در هنگام صعود در تابستان نیاز به استفاده از وسایل فنی نیست. به صورت کلی برای صعود به آزاد کوه چهار مسیر وجود دارد.

مسیر شمال شرق مسیر رایج و نزدیک‌ترین مسیر صعود به قله است و از روستای کلاک بالا آغاز می‌شود و با عبور از گردنه چورن به قله می‌رسد. صعود از این مسیر در تابستان بین ۱ تا ۲ روز طول می‌کشد.

مسیر جنوب غرب طولانی‌ترین مسیر است و از روستای وارنگه رود آغاز می‌شود و پس از پیمایش دره وارنگه رود وارد دره شیر کمر و دشت سوتک می‌شود و با عبور از گردنه سوتک و دشت کمانکوه از طریق گردنه چورن به قله می‌رسد.

مسیر شمالی از روستای نسن آغاز می‌شود و با عبور از دشت کمانکوه و گردنه چورن به قله آزاد کوه می‌رسد. صعود از این مسیر حدود ۲ روز طول می‌کشد.

مسیر شرقی از روستای ناحیه آغاز می‌شود و با عبور از گردنه چورن به قله آزادکوه ختم می‌شود.

هیچ پناهگاهی در هیچ ‌یک از راه‌ها وجود ندارد و هر کس که قصد صعود دارد باید با خود چادر حمل کند. صعود به این کوه در زمستان آسان نیست زیرا خطر ریزش بهمن وجود دارد.

با یاد و نام ایزد یکتا

گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان 97

آدینه 1397/04/15

اعضا شرکت کننده :


گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان  97


1 - مهدی حاتمی
2 - غلام کبیری ( همایون )
3 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه )
4 - مهدی قصری
5 - نورالله براهیمی ( سامان )
6 - مجید ماهوش ( کوروش )
7 - احسان صمدی
8 - خانم شاهین
9 - خانم ماهوش

گزارش :

طبق هماهنگی با اعضاء شرکت کننده ، روز پنجشنبه ساعت 4:30 صبح با دو دستگاه خودرو شخصی از مبداء به سوی کلاک از توابع استان مازندران که حدود 650 کیلومتری خمینی شهر واقع شده رهسپار شدیم .
از کرج وارد جاده چالوس شدیم و پس از طی 80 کیلومتر مسیر جاده ، ساعت 12:30 اول پل زنگوله کنار امام زاده برای استراحت توقف کردیم.
سپس از کنار امامزاده وارد جاده بلده - یوش شدیم و در میانه راه در کنار نهر آب زیر سایه درختان بید برای خوردن نهار توقف کردیم. در 45 کیلومتری جاده یوش - بلده از دوراهی وارد جاده کلاک شدیم پس از گذر از کلاک پایین ساعت 14:30 به محل پارکینک کلاک بالا در ارتفاع 2647 متر رسیدیم.
ساعت 15:15 با بستن کوله ها ، گروه با سرگامی آقای صمدی و آخر گامی بنده پیمایش مسیر قله که از کوچه های باریک روستا شروع و بعد از مزارع روستا ادامه پیدا می کرد شروع شد.

گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان  97


وزش باد خنک آفتاب گرم تابستان را قابل تحمل می کرد و طبیعت زیبای منطقه که چشم هر بینده ای را محصور می کرد مانع خستگی می شد.
گروه پس از یک ساعت به دو راهی اول در ارتفاع 2849 متر رسید که از روی پاکوب دره سمت چپ به پیمایش ادامه داد و در ارتفاع 2918 متر کنار نهر آب برای چند دقیقه ای استراحت و آبگیری نمود و در ادامه پیمایش ساعت 16:45 در ارتفاع 3241 متر کنار گوسفندسرا رسیده و برای لحظاتی کوله بر زمین نهاد و استراحت کرد.

گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان  97


پس از خوردن آب مسیر پاکوب را ادامه دادیم و ساعت 18 در ارتفاع 3336 متر به اولین محل شبمانی رسیدیم ولی به خاطر کم کردن ارتفاع به پیمایش خود ادامه دادیم و ساعت 18:30 به محل دوم شب مانی در ارتفاع 3426 متر رسیدیم و کوله ها را بر زمین نهاده مشغول برپایی چادرها شدیم.

گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان  97


با غروب خورشید سردی هوا آشکار شد و گروه پس از خوردن چایی و آبگیری برای خوردن شام و استراحت به درون چادرها رفتند.
در تاریکی منطقه گروه به خواب فرو رفتند نیمه شب با سروصدای گروهی از همنوردان که برای برپایی چادر تلاش می کردند سکوت کمپ بهم خورد و پس از لحظاتی آرامش به کمپ باز گشت ساعت 5 بیدار باش زده شد و گروه پس از خوردن صبحانه مختصری ساعت 6 صبح حرکت کرد و با یک ساعت پیمایش در ارتفاع 3737 متر زیر گردنه چورن استراحت کوتاهی کرد.

گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان  97


از آخرین چشمه جاری آبگیری و ادامه پاکوب تا گردنه را طی کردیم ساعت 7:15 در ارتفاع 3819 روی گردنه برای تجدید قوا و ریزه خواری توقفی چند دقیقه ای داشتیم.

گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان  97


از روی گردنه قله دماوند و کوه های منطقه خودنمایی می کردند پاکوب مسیر روستای نسن نیز به خوبی نمایان بود از گردنه تا زیر قله در تیرس است ولی قله پیدا نیست یال اصلی قله پیچش زیبایی دارد که کوهنوردان را به چالش می کشد.
گروه ساعت 7:30 از اول یال مسیر صعود را پیش گرفت و با استراحت های کوتاه سر انجام ساعت 9:40 صبح قله آزاد کوه با ارتفاع 4370 متر گروه را پذیرا شد.

گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان  97


پس از مراسم قله و گرفتن عکس و فیلم یادگاری ، ساعت 10 با قله وداع کرده مسیر شن اسکی که مجاور پاکوب اصلیست را مدت 1.5 ساعت تا گردنه چورن پایین آمدیم و با استراحت و خوردن آب و تنقلات از گردنه به سمت کمپ سرازیر شدیم .

گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان  97


ساعت 12:10 کنار چادرها نهار مختصری خورده و پس از جمع کردن وسائل ساعت 12:20 آمده فرود شدیم و با 2/5 ساعت پیمایش ، ساعت 14:50 در کنار خودروها بودیم.
پس از شستن سر وصورت ساعت 15 از کلاک به سمت پل زنگوله روانه شدیم و از جاده چالوس - کرج با ترافیک سبکی ساعت 18 به کرج رسیدیم و از آنجا به سمت مرقد و با خوردن عصرانه اتوبان تهران قم را پیش گرفتیم و سر انجام گروه ساعت 1 شب در کمال صحت و سلامت به مقصد رسید و به امید صعودی دیگر از هم جدا گشتیم.


نکته ها :

1 - بهترین فصل صعود اواسط بهار و اوایل تابستان است.
2 - در این فصل از اول دره تا زیر گردنه چورن آب جاری و چشمه های متعدد برای آبگیری وجود دارد.
3 - خط دهی موبایل در قسمت هایی از مسیر و قله امکان دارد.
4 - محل فاقد جانپناه و دستشویی می باشد.

گزارش صعود به قله آزاد کوه ( 4355 متر ) تابستان  97
موضوع: ویژه ها, گزارش برون استانی نويسنده modir  19-04-1397, 05:55   بازديد: 753   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: