عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97

سیاه لان یا سیالان نام قله‌ای است مرتفع در البرز غربی که دره مشهور دوهزار از ارتفاعات شمالی آن منشعب می‌شود. (دره مشهور سه‌هزار در شرق دره دوهزار قرار گرفته و از ارتفاعات علم‌کوه منشعب می‌شود.)
این کوه از جنوب به منطقهٔ رودبار الموت از استان قزوین و از شمال به درهٔ دوهزار از شهرستان تنکابن در مازندران مشرف است. برای این قله یک جانپناه در سمت شمالی و یکی در سمت جنوبی وجود دارد و به صورت کلی می‌توان از سه مسیر به سیالان صعود کرد.
به صورت کلی قله سیالان را می‌توان از مسیر شمالی، جنوبی و خط الراس صعود کرد که مسیرهای شمالی و جنوبی به ترتیب از دره‌های دوهزار و هنیز پیمایش می‌شوند.
مسیر شمالی که از روستای عسل محله در ارتفاع حدود ۱۳۰۰ متری آغاز می‌شود و با عبور از دشت دریا سر ، جانپناه یادبود و گوسفند سرای ونی به گردنه بین قله‌های سیالان و کندیگان می‌رسد و با ادامه مسیر به سمت غرب به قله منتهی می‌شود این مسیر به نسبت دیگر مسیرها طولانی‌تر می‌باشد.
مسیر جنوبی از روستای هنیز در ارتفاع ۲۲۰۰ متری آغاز می‌شود و با پیمایش به سوی شمال و گذر از چشمه، تونل برفی به جانپناه سیالان می‌رسد و پس از آن با صعود به گردنه می‌تواند به قله سیالان رسید.
مسیر خط الراسی آن که با صعود به قله‌های کندیگان یا خشچال یا سیاه‌کر و پیمایش خط الراس به قله سیالان منتهی می‌شود.
از مهم‌ترین قلل البرز غربی در سمت غرب منطقه علم‌کوه ( از شرق به غرب ): شاه‌البرز ـ سیالان ـ خشچال ـ بزابون ـ سماموس و درفک هستند که همواره مورد صعود کوهنوردان سراسر کشور قرار می‌گیرند. در این میان قله سیالان به واسطه قرار گرفتن در بین دو منطقه وسیع الموت و دره دوهزار از جذابیت‌های فراوانی برخوردار است.

یاد و نام ایزد یکتا

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) سه شنبه ( 1397/03/15 ) بهار 97

اعضا شرکت کننده :

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


1 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه ) 2 - غلام کبیری ( همایون ) 3 - مجید مختاری 4 - علی براهیمی 5 - مهدی قصری 6 - محسن مختاری 7 - احسان صمدی 8 - هرمز کریمی 9 - علی رحمانی 10 - نورالله براهیمی ( سامان ) 11 - سعید ملکزاده

گزارش :

طبق برنامه گروه 11 نفره باشگاه ، ساعت 15 با یک دستگاه ون ،

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


از مبدا به طرف هنیز از توابع استان قزوین رهسپار شد و پس طی مسیر ( 750 کیلومتری ) به مقصد رسید.
گروه مسیر جاده اصفهان - تهران را پیش گرفت و از سه راه سلفچگان وارد جاده ساوه - بویین زهرا شد بعد از طی مسافتی به شهر قزوین رسیده و به طرف معلم کلایه که حدود 80 کیلومتری شهر قزوین است رفت. 30 کیلومتر بعد از معلم کلایه وارد هنیز شدیم که با دیدن مناظر زیبا و چشم نواز روستا ، خستگی از گروه زدوده شد.
ساعت 7 صبح در ارتفاع 2223 متری روستای هنیز مشغول خوردن صبحانه در یک هوای لطیف بهاری کنار مسجد روستا شدیم.
در محل تراکم گروه های کوه نورد و چانه زنی برای کرایه قاطر با روستاییان داغ بود یک ساعت زمان صرف صبحانه و بستن کوله ها بر روی قاطرها گردید ساعت 8 گروه با سر گامی آقای مختاری و آخر گامی و سرپرستی بنده پیمایش را آغاز نمود.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


پس از پیمایش به طرف شمال روستا ، از پل چوبی که روستا را به یال شرقی وصل می کرد گذشتیم.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


از اول پاکوب یال ، پیمایش ادامه یافت و پس از نیم ساعت در ارتفاع 2250 متری با میانداری آقای صمدی نرمش انجام گرفت ساعت 9:15 برای خوردن آب در کنار اولین چشمه در ارتفاع 2476 متری توقف کردیم.
ساعت 9:35 پیمایش با تراورس یال ادامه یافت.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


ساعت 10:35 کنار تونل برفی در ارتفاع 2770 متری ، استراحت کوتاهی نموده و سپس ساعت 11 از روی تونل گذشتیم و پیمایش تا جان پناه که حدود 2 ساعت زمان می طلبید ادامه یافت و ساعت 13 در یک هوای لطیف و آرام بهاری به جان پناه در ارتفاع 3270 متری رسیدیم و پس از اتتخاب محل کمپ ، چادرها را علم کردیم.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


گروه به درون چادرها برای صرف نهار رفتند و باران شدیدی شروع به بارش نمود که تا ساعت 17:30 ادامه پیدا کرد گشتی در منطقه و خوش و بش با همنوردان گروه همدلان و سیالان اصفهان و همچنین تهیه آب از چشمه کنار جان پناه ساعتی از روز را پر کرد و با شروع دو باره باران بچه ها به درون چادر ها رفتند و پس از خوردن شام ، ساعت 21 منطقه جان پناه در سکوت فرو رفت.
طبق اعلام قبلی ساعت 5:15 صبح سه شنبه بیدار باش زده شد و ساعت 6:30 بعد از خوردن صجانه و جمع کردن چادرها و بستن کوله گروه آماده پیمایش شد.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


پاکوب اصلی قله در غرب جان پناه قرار دارد. گروه ساعت 6:30 پیمایش را آغاز نمود و پس از بیست دقیقه با شروع بارش باران پانجوها را پوشیدیم و پس از یک ساعت پیمایش زیر یخچال اصلی قرار گرفتیم که در قسمتهایی با درست کردن جای پا روی برف یخ زده ، پس از 3/5 ساعت صعود ، ساعت 10 روی یال الموت در ارتفاع 3860 قرار گرفتیم و کوله های سنگین را در پناه یال قرار داده و با کوله سبک از روی خط الراس به طرف قله حرکت کردیم.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


پیمایش خط الراس تا قله همراه با وزش باد شدید که سرعت آن بالای 70 کیلومتر می رسید نیروی زیادی از گروه گرفت.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


به گروه استراحت های کوتاه در طول مسیر داده شد و ساعت 11:30 قله سیالان با ارتفاع 4177 متر گروه را پذیرا شد.
ساعت 11:40 پس از مراسم قله و گرفتن چند عکس و فیلم مسیر بازگشت را پیش گرفتیم و با احتیاط زیاد تا یخچال الموت را طی نمودیم ساعت 13 کنار کوله ها بودیم چند دقیقه ای استراحت کرده و پس از بستن کوله ها از یخچال بزرگ الموت به طرف عسل محله سرازیر شدیم.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


ساعت 14:30 در ارتفاع 3700 متری پس از پایان یخچال چادرها را برپا کردیم و مهیای خوردن نهار شدیم.
برای دو ساعت ریزش باران و صدای مهیب رعد و برق بچه ها را درون چادرها حبس کرد بعد از آن برای آبگیری و اسثفاده از هوای مطبوع به بیرون چادر آمدیم.
با شرایط موجود و ادامه بارندگی شب را در محل به صبح رساندیم صبح بعد از خوردن صبحانه و جمع کردن چادرها ساعت 6:30 آماده حرکت شدیم. ساعت 8 با 1/5 ساعت پیمایش و گذر از یخچال دوم در کنار چشمه آبی اول هزار چم ( راه گردن ) در ارتفاع 2703 متری مشغول خوردن تنقلات شدیم.
با گذر از جنگل تا اول رودخانه در ارتفاع 1828 پایین آمدیم.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


استراحت نیم ساعته و خوردن چای و تنقلات کنار رودخانه نیروی دو باره ای به گروه بخشید.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


ساعت 12:30 گروه از اول رودخانه حرکت نمود تا به منطقه دریاسر رسید و با خرید شیر داغ از عشایر منطقه نیروی تازه ای گرفته و با سرحالی تا عسل محله را پیمودیم.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


ساعت 16 تا نزدیک تنکابن و کنار یک غذاخوری محلی ، برای خوردن کباب ماهی توقف کردیم و بعد از خوردن نهار به سمت اصفهان راهی شدیم.


گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97


صبح شنبه ساعت 8:30 با وجود ترافیک شدید جاده در کمال صحت و سلامت به مقصد رسیدیم و با آرزوی همراهی در صعودهای بعدی از هم جدا گشتیم.

نکته :

1 - مسیر معلم کلایه تا هنیز کوهستانی و جاده روستایی است که پیشنهاد می شود از مینی بوس استفاده شود.
2 - خط دهی موبایل در قسمتهایی از مسیر امکان دارد
3 - در طول مسیر چشمه های فصلی برای تهیه آب موجود است همچنین در کنار جانپناه چشمه آب وجود دارد.
4 - جان پناه فاقد دستشویی و ظرفیت 10 الی 12 نفر خواب را دارد.
5 - در صورت صعود و فرود از یخچال ها در هنگام صبح استفاده از کرامپون واجب است.

گزارش صعود به قله سیالان ( 4177 متر ) بهار 97
موضوع: ویژه ها, گزارش برون استانی نويسنده modir  21-03-1397, 07:18   بازديد: 1144   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: