عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله لاله زار کرمان ( 4351 متر ) پاییز 96

گزارش صعود به قله لاله زار کرمان ( 4351 متر ) پاییز 96

کوه لاله زار واقع در شمال بافت کوهی است گرانیتی. قله کوه لاله زار با ارتفاع ۴۳۷۸ متر دومین قله استان کرمان از نظر ارتفاع و با طول جغرافیایی ۵۶ درجه و ۴۸دقیقه و عرض ۲۹ درجه و ۲۴ دقیقه را می توان از مسیر های مختلف صعود کرد، اما بهترین مسیر بخش لاله زار، سد خاکی، دهانه آرتی، دره لاله زار و تخت عبدالبیگی است.

مسیرهای صعود عبارتند از: ۱) مسیر دهانه آرتی لاله زار (مسیری که ما پیمودیم)، ۲) مسیر گردو درکار رابر، ۳) مسیر دره عشق آباد رابر، ۴) مسیر کویر دارس آباد رابر.

۱) مسیر دهانه آرتی لاله زار: به هنگام صعود به قله لاله زار، دهانه آرتی در ارتفاع ۲۹۰۰ متری است. مبدا صعود بخش لاله زار (در میانه جاده کرمان به بافت؛ اما از توابع شهرستان بردسیر) است و با طی حدود شش کیلومتر و عبور از بندخاکی به دهانه ای می رسیم که در بهار و تابستان عشایر در آن محل چادر های خود را بر پا می کنند و به نام دهانه آرتی مشهور است.

پس از ورود به دره لاله زار، بر خلاف جهت آب و با عبور از چمنزارهایی که به سان فرش پیش پایمان پهن شده اند، انشعاب سمت چپ رودخانه و سپس انشعاب سمت راست را ادامه می دهیم و تا سرچشمه زیر قله ( مشهور به تخت عبدالبیگی) به پیش می رویم و پس از قرار گرفتن بر گردنه شرقی، مسیر سمت راست را انتخاب می کنیم و با حرکت به سمت غرب قله را صعود می کنیم.

با یاد و نام ایزد یکتا

برنامه باشگاه کوه نوردی مهربین

گزارش صعود به قله لاله زار کرمان ( 4351 متر ) پاییز 96

شنبه 1396/08/27

اعضا شرکت کننده :

1 - محید ماهوش ( کوروش )
2 - حسین منتظری ( بابک )
3 - غلام کبیری ( همایون )
4 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه )

گزارش صعود به قله لاله زار کرمان ( 4351 متر ) پاییز 96


گزارش :

طبق هماهنگی باشگاه با اعضاء شرکت کننده ، روز جمعه ساعت 4 صبح با یک دستگاه خودرو شخصی از مبداء به سوی لاله زار از توابع استان کرمان که حدود 800 کیلومتری خمینی شهر واقع شده رهسپار شدیم .ساعت 8:15 بین راه در محوطه مسجد ابوالفضل ( یزد - کرمان ) پس از طی مسافت 420 کیلومتر سفره را گسترده و با خوردن صبحانه نیروی تازه ای گرفته و ادامه مسیر دادیم.

گزارش صعود به قله لاله زار کرمان ( 4351 متر ) پاییز 96


10 کیلومتری کرمان وارد جاده بافت شده با گذر از نگار و بهرامجرد بعد از اتمام جاده یکطرفه وارد جاده اسفالته سمت چپ شدیم و به طرف روستای لاله زار روانه گشتیم . در آخر روستا به جاده سایت رسیدیم و پس از 4 کیلومتر به محل گردشگری لاله زار رسیدیم.
ساعت 12:30 کنار سد خاکی سفره نهار پهن شد.
برنامه ما طی مسیر دره آرتی تا تخت عبدالبیگی و شبمانی در محل بود ولی با وجود سرمای شدیدی که در منطقه حاکم بود قرار بر شبمانی در یکی از سویت های سایت و صعود یکروزه شد.
دمای شب گذشته منطقه به 8 درجه زیر صفر رسیده بود و پیش بینی هوا شناسی این کمینه دما را برای چند روز آینده غالب دانسته بود.

گزارش صعود به قله لاله زار کرمان ( 4351 متر ) پاییز 96


پس از کرایه یکی از سوئیت ها استراحتی نموده و پس از خوردن شام ساعت 8 شب با وجود بخاری درون کیسه خواب رفتیم و صبح هنگام ساعت 5 بیدار شدیم و با خوردن چاشت مختصری با خودرو تا اول دره آرتی و محل عشایر طی مسیر کردیم.
ساعت 6 صبح از کنار خودرو پیمایش را شروع و پس از گذشتن از رودخانه روی پاکوب سمت راست ادامه مسیر دادیم.
چندین بار از عرض رودخانه گذشتیم و در اولین قسمت انشعاب آب به سمت چپ پیچیدیم و با طی مسافتی یک ساعته در دومین انشعاب به سمت راست رفته و از روی پاکوب که به موازات دره کشیده شده بود ادامه مسیر دادیم و ساعت 12 به تخت عبدالبیگی رسیدیم.

گزارش صعود به قله لاله زار کرمان ( 4351 متر ) پاییز 96
گزارش صعود به قله لاله زار کرمان ( 4351 متر ) پاییز 96

پس از استراحت کوتاهی روی یال چپ سوار شدیم و به سوی قله رهسپار و ساعت 14 به چکاد لاله زار رسیدیم .
بیست دقیقه مراسم قله و گرفتن عکس و فیلم زمان برد بعلت سرمای شدید و قانون ساعت 14 از قله جدا گشتیم و به طرف تخت عبدالبیگی برای خوردن نهار سرازیر شدیم ساعت 15:30 از روی پاکوب به طرف سایت سرازیر شدیم 7 ساعت پیمایش مسیر تا سایت بطول انجامید لازم به ذکر است کوتاهی روز و تاریکی زود هنگام و یخ زدگی مسیر به زمان فرود ما اضافه کرد.
برنامه گروه بعد از لاله زار صعود قله هزار از جبهه جنوبی برای روز یکشنبه بود ولی با وجود خستگی زیاد و اتفاق ناگواری که برای یکی از بستگان همنوردمان افتاده بود تصمیم بازگشت به اصفهان را گرفتیم.
صبح یکشنبه پس از خوردن صبحانه و جمع کردن کوله ها و تحویل سوئیت راهی خمینی شهر شدیم و سرانجام ساعت 18 در مقصد در کمال صحت و سلامت از یکدیگر خداحافظی و با خاطره ای خوش و صعودی دلپذیر به خانه بازگشتیم.

نکته ها :

1 - بهترین فصل صعود اواخر بهار و اوایل تابستان است.
2 - بعلت گذر مکرر از عرض رودخانه و خطر لغزش در آب ، لباس و جوراب و کفش اضافی برای گروه الزامی است.
3 - صعود قله بعد از طی مسیر دره آرتی از دره سمت چپ کوتاه تر و پر تردد می باشد.
4 - چی پی اس ارتفاع قله را 4371 متر نشان داد.
5 - دسترسی آب تا کنار تخت عبدالبیگی میسر است.
6 - خط دهی موبایل در پاره ای از نقاط صعود برقرار بود.
7 - قله لاله زار فاقد جان پناه می باشد و بهترین مکان کمپ و شب مانی تخت عبدالبیگی است .
8 - محوطه سایت دارای آب و دستشویی است و سوئیت برای شب مانی که در فصل پاییز و زمستان عالی است.
9 - در شرایط عادی برای صعود و فرود قله 14 ساعت زمان لازم است.

گزارش و سرپرست : روزبه

عکس : کوروشگزارش صعود به قله لاله زار کرمان ( 4351 متر ) پاییز 96
موضوع: ویژه ها, گزارش برون استانی نويسنده modir  1-09-1396, 18:27   بازديد: 1098   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: