عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله دالانکوه (3940 متر ) آنالوجه پاییز 96

گزارش صعود به قله دالانکوه (3940 متر ) آنالوجه پاییز 96

کودالان یا دالانکوه

کودالان یا دالانکوه در شهرستان فریدن و در نزدیکی شهر دامنه در استان اصفهان ایران است. در سینه این کوه از طرف شهر داران نقش دو مار عظیم حک شده است. با توجه به سخت‌گذر بودن صعود به آن تا به حال چندین نفر در راه صعود به قله جان خود را از دست داده اند کودالان ۳۹۱۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. دالانکوه از رشته‌کوه زاگرس میانی است که خط الرأسی به طول تقریبی ۶۰ کیلومتر دارد و در میان سه شهرستان فریدن، تیران و کرون و چادگان و در استان اصفهان قرار دارد. از آنجایی که در بخشی از این کوه دو خط الرأس موازی وجود دارد و حد فاصل آنها فضایی شبیه دالان به وجود آورده، به «دالانکوه» مشهور شده است که در گویش محلی کوه دالان گفته می‌شود. بلندترین نقطه آن ۳۹۱۵ متر ارتفاع دارد. در طول خط الرأس آن قله های چندی با ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متر وجود دارد که هر کدام می تواند هدفی برای یک صعود باشد. برای صعود به این کوه راههای مختلفی وجود دارد که آسان ترین مسیر برای صعود به قله اصلی از روستای انالوجه در دامنه جنوبی این رشته کوه می باشد. در ارتفاع حدود چهار هزار متری قله دالانکوه بقایای آثار یک ساختمان قدیمی مشاهده شده که طبق تاریخ شفاهی موجود بر سر زبان مردم روستای انالوجه قلعه ای بوده که متعلق به شاهی به نام دارابشاه می باشد و آجرهای آن در دشت چاله گاو در منطقه کوره آجر پزی که الان آثار آن موجود است پخته می شده و با خرجین های کوچکی که بر روی بزهای در حال چریدن بسته بوده اند به قله انتقال داده شده است و هر بز دو آجر را در حال چریدن به قله حمل می نموده است.

از این جهت در روستای انالوجه به قله دالانکوه قله دارابشاه نیز گفته می شود.

در دامنه شمالی این رشته کوه بین شهر عسکران و دهستان دامنه و به فاصله اندکی از جاده، جان‌پناهی ساخته شده که می تواند جهت اقامت شبانه کوهنوردانی که از فواصل دور برای صعود به این قله می‌آیند مورد استفاده قرار گیرد.

گزارش صعود به قله دالانکوه (3940 متر ) آنالوجه پاییز 96


گزارش صعود به قله دالانکوه یا داراب شاه ( 3940 متر ) پاییز 96

شنبه 1396/07/08

اعضا شرکت کننده :

1 - محید ماهوش ( کوروش )
2 - نورالله براهیمی ( سامان )
3 - حسین باقری ( کیان)
4 - مجید گچکار

گزارش :

دالان کوه به رشته کوهی اطلاق می شود که از روستای دامنه تا شهرستان چادگان کشیده شده است این رشته کوه جزئی از کوه های مرکزی ایران با جهت شمال شرقی- جنوب غربی در اصفهان قرار دارد.

دارای قله های متعددی است که عمدتا 4000 متر و زیر 4000 متر هستند که بلندترین قله آن " آنالوجه " یا " قالا " یا " قلعه داراب " است که قله مورد نظر ماست ؛ ارتفاع آن با دستگاه GPS ، 3987 متر اندازه گرفته شد از روستای آنالوجه به سمت دره ای که در شمال این روستا قرار دارد حرکت کرده مسیر از جنوب غربی به شمال شرقی و از شیبی ملایم که در ادامه نسبتا تند می شود از گردنه ای گذشته وارد دشتی نسبتا وسیع به نام چل گاو که بسیار وسیع است می شوید که در ابتدای آن چشمه آبی خنک به نام چشمه لری است ، از دشت که بگذرید و از سمت راست روی یالی با شیب تند به بالا بروید بر فراز قله می رسید.

گزارش صعود به قله دالانکوه (3940 متر ) آنالوجه پاییز 96


طبق هماهنگی باشگاه با اعضاء شرکت کننده ، روز شنبه ساعت 5 صبح با یک دستگاه خودرو شخصی از مبداء به سوی داران از توابع استان اصفهان که در حدود 130 کیلومتری خمینی شهر واقع شده رهسپار شدیم .در ساعت 6:15 وارد شهر داران و سپس با طی مسافت 25 کیلومتر در ساعت 6:40 آخر روستای آنالوجه رسیدیم.
پس از خوردن صبحانه ساعت 7:30 از راهی که ما را به دشت چل گاو می رساند شروع به پیمایش با شیب ملایمی کرده و ساعت 8:50 به اول دشت رسیدیم قله دالانکوه با صلابت در آخر دشت خودنمایی می کرد مدت زمان نیم ساعت پیمایش دیگر به چشمه آب ( لری ) رسیده و با استراحت و ذخیره آب ساعت 9:40 از کنار چشمه به سوی قله راهی شدیم. در سمت راست قله با سوار شدن بر روی یال و سپس از خط الراس آن حرکت کرده و با استراحت های کوتاهی که در خلال پیمایش داشتیم ساعت 12:30 به چکاد دالانکوه رسیدیم.

گزارش صعود به قله دالانکوه (3940 متر ) آنالوجه پاییز 96


پس از تبریک و گرفتن چند عکس و فیلم از مسیر شن اسکی فرود آمده و پس خوردن نهار و استراحت کوتاهی که در کنار چشمه دوم ( چل گاو ) داشتیم ساعت 18 در کنار خودرو بودیم و سر انجام پس از طی مسیر 155 کیلومتری ساعت 20 به شهرمان رسیده و در کمال صحت و سلامت و شادابی از همدیگر خداحافظی و به منازل خود باز گشتیم.

گزارش صعود به قله دالانکوه (3940 متر ) آنالوجه پاییز 96تنظیم گزارش : سامان و روزبه
عکس : کوروش
موضوع: ویژه ها, گزارش درون استانی نويسنده modir  17-07-1396, 09:12   بازديد: 1567   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: