عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله علم کوه (4850 متر )تابستان 96

گزارش صعود به قله علم کوه (4850 متر )تابستان 96

علم‏ کوه:

منطقه علم ‏کوه و تخت سلیمان با بیش از 40 قله‏ بالای 4000 متر یکی از مناطق حائز اهمیت از لحاظ کوه‏نوردی محسوب می‏شود. علم‏ کوه نیز به ارتفاع 4850 متر دومین قله بلند کشورمان، با دیواره مشهور خود در این منطقه واقع شده است. قله علم‏ کوه از جهت شمال به قله شانه‏ کوه، از جنوب به قله خرسان، از شرق به قله‏ های شاخک‏ متصل است. دیواره شمالی آن بزرگترین و بلندترین دیواره کوه‏های کشور می‏باشد و از کف یخچال علم‏ چال در حدود 700 متر ارتفاع دارد. سه یخچال عظیم، در جهت‏ های مختلف این کوه واقع شده است که عبارتند از:
یخچال علم ‏چال در شمال، یخچال هفت‏ خان در غرب، یخچال خرسان در جنوب.
علم ‏کوه در حدود یک قرن پیش یعنی در سال 1281 خورشیدی برای نخستین بار توسط یک گروه آلمانی به نام برادران ((مولر)) شناسایی شد
قله علم کوه دومین قله مرتفع ایران در استان مازندران قرار دارد. این کوه از مسیرهای مختلفی صعود می شود . مسیرهای شمالی از سمت یخچال علم چال که دیواره علم کوه در آن قرار دارد از مسیرهای دست به سنگ ، دیواره ای کاملا فنی هستند.

مسیر جنوبی از دشت حصار چال نسبت به مسیرهای دیگر علم کوه ساده تر بوده و به جهت زیبایی مسیر صعود طرفدار های زیادی دارد.

برای صعود به علم کوه از مسیرهای نرمال از هرکجای ایران باید وارد مازندارن و شهر کلاردشت شوید و از آنجا وارد رودبارک شوید.

در انتهای بخش رودبارک قرارگاه فدراسیون کوهنوردی رودبارک با تمامی امکانات رفاهی قرار دارد. بسیاری از کوهنوردان وارد قرارگاه فدراسیون رودبارک می شوند. در اینجا پارکینگ ماشین ، سرویس بهداشتی ، بوفه ، فروشگاهی کوچکی برای تهیه لوازم کوهنوردی و اتاق برای خواب و استراحت وجود دارد. البته با توجه به فصل صعود قرار گاه رودبارک ممکن است شلوغ باشد و یا ظرفیت پارکینگ و اتاق هایش تکمیل باشد که بایستی از قبل از طریق تماس هماهنگی های لازم را انجام داد.

برخی کوهنوردان برای اقامت قرارگاه ونداربن را انتخاب می کنند. قرار گاه ونداربن در ادامه جاده خاکی قرارگاه کوهنوردی رودبارک به سمت تنگ گلو و در کنار آبادی ونداربن قرار دارد. بسیاری از کوهنوردان که قصد صعود از مسیرهای دیواره و گرده آلمان ها را دارند از ونداربن برای اقامت استفاده می کنند، زیرا مسیر صعود به علم کوه از این نقطه جدا می شود.

تمامی امکانات رفاهی در ونداربن فراهم است و برای رسیدن به آن از قرارگاه کوهنوردی رودبارک می بایست حدود ۱۰ کیلومتر جاده خاکی نسبتا همواری را با ماشین شخصی پیمود. در مسیر چند دو راهی وجود دارد که می بایست به آنها دقت کرد.

برای صعود به حصارچال چه وارد قرارگاه رودبارک و چه وارد قرارگاه ونداربن شوید ، می بایست از این نقاط با هماهنگی های لازم یک نیسان(ظرفیت تا ۱۲ نفر) و یا یک لندرور(ظرفیت تا ۶ نفر) را هماهنگ کنید تا گروهتان را به ابتدای تنگ گلو برساند. ماشین را در ونداربن یا رودبارک می توان به راحتی هماهنگ کرد.

از قرارگاه کوهنوردی رودبارک بیش از یک ساعت راه خاکی و ناهموار تا ابتدای تنگ گلو وجود دارد. پیمودن این مسیر با ماشین های معمولی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

این جاده از اواسط پاییز تا اواخر بهار به دلیل بارش برف و باران و سیلاب های منطقه و بهمن مسدود است و می بایست از مسیرهای دیگر برای صعود به علم کوه اقدام کرد.

بعد از پیمودن مسیر خاکی با ماشین هایی که هماهنگ شدند به ابتدای تنگ گلو یعنی ابتدای مسیر کوهنوردی علم کوه می رسیم.
نوشته : مسعود فرح بخش


با یاد و نام ایزد یکتا

برنامه باشگاه کوه نوردی مهربین

صعود به قله علم کوه ( 4850 ) متر تابستان 96

چهارشنبه 28 الی جمعه 1396/04/30

اعضا شرکت کننده :

گزارش صعود به قله علم کوه (4850 متر )تابستان 96


1 - مجید ماهوش ( کوروش ) سرپرست
2 - حسین باقری ( کیان )
3 - نورالله براهیمی ( آخر گام )
4 - مجید گچکار
5 - غلام کبیری ( همایون )
6 - محسن حاج هاشمی ( اول گام )
7 - عباس غفوری
8 - سعید ملکزاده
9 - مجید کریمی
10 - امیر حسین بیگی

گزارش :

با هماهنگی های لازم باشگاه و اعضاء شرکت کننده ، روز چهارشنبه ساعت 15:30 با یک دستگاه مینی بوس از مبدا خمینی شهر به سوی کلاردشت از توابع استان مازندران که در حدود 600 کیلومتری شهر ما واقع شده رهسپار شدیم .
پس از ورود به کلاردشت در ساعت 5:15 صبح با هماهنگی انجام شده به طرف قرار گاه رودبارک رفته و پس از استراحت ، در ساعت 6 صبح با یک دستگاه نیسان وانت به سوی تنگه گلو که در حدود 20 کیلومتری قرارگاه هست رهسپار شدیم .
پس از 1 ساعت و ربع به اول تنگه گلو رسیده و بعد از پیاده شدن از وانت و خوردن صبحانه ، با بستن کوله ها در ساعت 8 راه پاکوب تنگه گلو در ارتفاع 3200 متری را در پیش گرفته و با پیمایش 1 ساعت با خوردن آب سردی که از رودخانه جاری بود به پیمایش مسیر پاکوب ادامه و در مدت زمان 1:15 دقیقه پیمایش دیگر در ساعت 10:15 به دشت وسیع حصارچال در ارتفاع 3750 متری رسیده و چادر ها را علم کردیم .
در دشت حصار چال که مالامال از زیبایی طبیعی و تنوع رنگ چادر های برپا شده بود قلل لشکرک . گردون کوه . ستاره . خرسان ها ( جنوبی - میانی - شمالی ) و مرجیکش خود نمایی می کرد.

گزارش صعود به قله علم کوه (4850 متر )تابستان 96


بعد از خوردن نهار و استراحتی که بچه ها در چادر داشتند حوالی ساعت 17 برای هم هوایی و دیدن مناظر بکر پیرامون و دیدن دریاچه یخچالی به آن سوی پیمایش کردیم و ضمن گذر از آب های سرازیر شده به دشت در خنکای عصر گروه کنار دریاچه گرد هم جمع شده و از هر دری سخنی آغاز کردند.

گزارش صعود به قله علم کوه (4850 متر )تابستان 96


در اواخر روز ، بازگشت به سمت دشت و آماده شدن برای بسر کردن شبی سرد در درون چادر ها برنامه بعدی گروه بود پس از خوردن شام در ساعت 22 ، دشت به سکوت شب تن داد و جمع کوه نوردان ساکن را با صدای لالایی آب به خواب کشاند.
سحرگاهان در ساعت 3:20 بیدار باش زده شد و بچه ها در سکوت با خوردن صبحانه مختصری آماده حرکت به سوی قله در ساعت 4 بامداد شدند.
بعد از دو ساعت پیمایش به دامنه های مرجیکش رسیدیم .

گزارش صعود به قله علم کوه (4850 متر )تابستان 96


و بعد از گذر از بالای یخچال خرسان شیب تند قله را طی کرده و سرانجام در ساعت 8 صبح بر چکاد علم کوه صعود کردیم.
به علت شلوغی و ازدحام کوه نوردان بر سر قله با گرفتن چند عکس و فیلم یادگاری زودتر از حد معمول در ساعت 8:40 به سوی دشت و محل کمپ که از فراز قله نمایان بود سرازیر شده و با شن اسکی قسمتی از مسیر در ساعت 11:15 درکنار چادر ها بودیم

گزارش صعود به قله علم کوه (4850 متر )تابستان 96


ضمن استراحت کوتاه و خوردن نهار که در ساعت 12 انجام گرفت در ساعت 13:30 با جمع کردن چادر و وسائل صعود از حصار چال ، به سمت تنگه گلو حرکت و با هماهنگی که با راننده وانت شده بود در ساعت 16 از تنگه به سوی قرارگاه و بالاخره در ساعت 18 با سوار شدن به مینی بوس به سمت کلاردشت روانه و با خوردن شام در شهر به سوی خمینی شهر حرکت کرده و سرانجام ساعت 8 صبح روز شنبه با وجود ترافیک جاده چالوس در کمال صحت و سلامت گروه به مقصد رسید.

تنظیم گزارش: روزبه

عکس :کوروش
موضوع: ویژه ها, گزارش برون استانی نويسنده modir  2-05-1396, 19:45   بازديد: 1911   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: