عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله کول جنو (3842 متر) تابستان 96

گزارش صعود به قله کول جنو (3842 متر) تابستان 96

قله کول جنی (kule jenni) که با نام‌های کول جنون، کوله جنون و کول جنو نیز شناخته می‌شود در جنوب کوهستان اشترانکوه از منطقه کوهستانی زاگرس مرکزی است که در استان لرستان و حد فاصل شهرستان‌های الیگودرز و ازنا و درود واقع شده‌ است.

اشترانکوه در امتداد رشته‌کوه گرین از شمال غرب به جنوب شرق کشیده شده‌ است که از جنوب شهر درود آغاز می‌شود و در امتداد جنوب شرقی از روستای خلیل آباد در 40 کیلومتری جنوب غربی الیگودرز گذشته و سرانجام به جاده خاکی شول‌آباد منتهی می‌شود. این رشته در مرز رواندگی زاگرس واقع شده‌ است و به همین دلیل جبهه جنوبی آن صخره‌ایی و دیواره‌ایی و جبهه شمالی آن یخچالی می‌باشد.

کول جنو قله‌ایی صخره‌ایی است که از جانب شمال غرب به قله شاه تخت و از جانب جنوب شرق مسیر خط الراس با کاهش تدریجی ارتفاع به جاده شول آباد می‌رسد که این قسمت شامل قله‌های صخره‌ایی کول‌آب، کول‌خشک، کول‌ممد، کول ‌طول‌له (طویله) و کول‌دیمه می‌شود.
جانپناه "شادوران کامران سلیمانی" در ارتفاع تقریبی 3028 متری و در دامنه‌های شمالی کول جنو ساخته شده‌است که به جانپناه کول‌جنو هم معروف است.
رایج‌ترین مسیر برای رسیدن به قله مسیری است که از روستای کمندان آغاز می‌شود و با گذر از جانپناه کول جنو به قله می‌رسد. به علاوه می‌توان از طریق روستاهای دره تخت و تیون و شهر درود و پیمایش خط الراسی اشترانکوه هم به این قله صعود کرد که به علت ساختار سنگی نیاز به مهارت‌ دارد.
این مسیر برای صعود در زمستان مناسب نمی‌باشد چرا که پر از دره و خطر ریزش بهمن وجود دارد. در زمستان از مسیر هرم‌ها استفاده می‌شود که با وسایل فنی امکان‌پذیر است. کول جنو را سخت‌ترین قله منطقه اشترانکوه می‌دانند
بهترین زمان صعود به قله در اواخر بهار و اوایل تابستان است. صعود زمستانی به کوه‌های رشته اشترانکوه بسیار سخت و همراه با مشکلات جدی است. حجم برف بالا، دمای هوای پایین و وجود صخره و سنگ در مسیر که در زمستان با یخزدگی همراه است از ویژگی‌های بارز زمستان‌های اشترانکوه است.

با یاد و نام ایزد یکتا

برنامه باشگاه کوه نوردی مهربین

صعود به قله کول جنو ( 3813 ) متر تابستان 96

آدینه 1396/04/23

اعضا شرکت کننده :

گزارش صعود به قله کول جنو (3842 متر) تابستان 96


1 - بابک منتظری ( حسین )
2 - حسین باقری ( کیان )
3 - احسان صمدی
4 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه ) آخرگام و سرپرست
5 - غلام کبیری ( همایون )
6 - محسن مختاری
7 - ناصر غفوری
8 - جناب لک ( سر گام ، راهنما و مسئول فنی )

گزارش :
طبق برنامه باشگاه و هماهنگی با اعضاء شرکت کننده روز پنجشنبه ساعت 11 صبح به قصد قله کول جنو از مبداء با دو دستگاه خودرو شخصی به طرف ازنا از توابع استان لرستان که در حدود 230 کیلومتری خمینی شهر قرار دارد رهسپار شدیم .
پس از ورود به ازنا به طرف منزل جناب سرهنگ لک یکی از دوستان و کوه نوردان به نام ازنا رفتیم و پس از احوال پرسی و خوش و بشی که با همدیگر داشتیم خودرو ها را در منزل مادر ایشان پارک کرده و ساعت 14:45 با یک دستگاه مینی بوس به طرف روستای کمندان که حدود 50 کیلومتری ازنا می باشد حرکت کردیم.
با گذر از روستاهای : گرجی - دره تخت و سد خاکی در حال احداث به کمندان رسیدیم و قبل از پل روستا به جاده خاکی سمت راست در امتداد رود خانه رفتیم و در کنار کارخانه آب معدنی از مینی بوس پیاده شدیم و ساعت 15:50 از پاکوب اصلی در ارتفاع 2110 متری که از آن طرف رودخانه شروع می شود و در هوای بسیار لطیفی که پس از یک بارش پیدا شده بود و زیر سقفی از ابر که آسمان را پوشانده بود پیمایش را آغاز نمودیم.

گزارش صعود به قله کول جنو (3842 متر) تابستان 96


پس از 50 دقیقه به دو شاخه از رودخانه رسیدیم شاخه روبرویی از طرف تونل برفی و شاخه سمت چپ از سراب تخت شاه ( کمندان ) سرازیر است.
مسیر ما سراب کمندان بود پس از 20 دقیقه پیمایش ساعت 17 کنار سراب تخت شاه ( ارتفاع 2460 متر ) برای استراحت و خوردن آب ، کوله بر زمین گزارده و دمی آسودیم .
بعد از استراحت با گذر از کنار سنگ کوروش و دروازه ملل ساعت 18 به چشمه ناصر که در ارتفاع 2820 متریست رسیده و استراحت کوتاهی کردیم .

گزارش صعود به قله کول جنو (3842 متر) تابستان 96


تا جان پناه کول جنو ، که به نام سازنده آن ( کامران سلیمانی ) مزین شده نیم ساعت پیمایش باقی بود نیروی دوباره ای که از خوردن تنقلات و آب چشمه گرفته بودیم سرانجام ما را ساعت 18:30 به جان پناه رساند پس از ورود به جان پناه طبقه بالای آن را برای خواب و استراحت بر گزیدیم .
ساعت 19 برای آشنایی با مسیر و هم هوایی تا اول یال منتهی به تیغه های اصلی را پیمودیم آقای لک توضیحاتی در رابطه با نحوه صعود و مدت زمان لازم برای پیمودن هر یک از تیغه ها ( کراکس ها ) دادند.
پس از بازگشت به جان پناه برای خوردن شام مهیا شدیم وپس از آن در ساعت 22 توسط سرپرست ها خاموشی اعلام شد و جان پناه در تاریکی و سکوت فرو رفت.
ساعت 4:40 صبح جمعه بیدار باش زده شد و با خوردن صبحانه مختصری در ساعت 5:30 آماده صعود شدیم. مسیر جان پناه تا پای کراکس در ارتفاع 3378 متری را مدت 50 دقیقه طی کرده و با استراحت چند دقیقه ای و خوش و بش با بچه های گروه اراک که زودتر از ما پای تیغه ها رسیده بودند در روشنایی کامل هوا از کراکس اول صعود را آغاز کردیم.
کراکس اول را در مدت 30 دقیقه و کراکس دوم را 40 دقیقه ای و کراکس سوم در مدت 30 دقیقه طی شد و سرانجام ساعت 7:50 بر فراز قله کول جنو بودیم.
پس از مراسم قله و گرفتن عکس و فیلم یادگاری ، ساعت 8:15 با اعلام سرپرست از مسیر سنگ ( شصت خدا ) و یخچال چال سیاه فرود آمدیم و ساعت 10 صبح با چایی که آقای صمدی در جان پناه درست کرده بودند پذیرایی شدیم .

گزارش صعود به قله کول جنو (3842 متر) تابستان 96


بعد از جمع کردن وسایل ساعت 10:50 از جان پناه فرود آمده و ساعت 12:40 در محل پارکینگ بودیم بعد از خوردن نهار سوار با مینی بوس به طرف شهر ازنا حرکت کردیم و سرانجام با روحیه ای شاد پس از خداحافظی و تشکر از جناب لک خداحافظی و ساعت 19 در کمال صحت و سلامت به خمینی شهر رسیده و از همدیگر جدا شدیم.

گزارش صعود به قله کول جنو (3842 متر) تابستان 96


نکته ها :
1- در طول مسیر تا زیر تیغه ها دست یابی به آب می باشد.
2 - آنتن دهی موبایل در بیشتر میسر و قله امکان دارد.
3- ظرفیت جان پناه 20 نفر می باشد و در کنار جان پناه دستشویی و چشمه آب موجود است.
4- برای صعود قله دو مسیر یخچال چال سیاه ( شصت خدا ) و کراکس ( تیغه ) می باشد که برای صعود از تیغه ها لیدر آشنا به مسیر و ابزار حمایت لازم است .


گزارش صعود به قله کول جنو (3842 متر) تابستان 96


گزارش و عکس از سرپرست : روزبه
موضوع: ویژه ها, گزارش برون استانی نويسنده modir  25-04-1396, 20:44   بازديد: 7326   
نظرات (4)
جودكي 29 آذر 1396 13:04
با تشكر از گزارش عاليتون با اجازه متذكر ميشم زنده ياد كامران سليماني در صعود انفرادي به ديواره علم كوه جاودانه شد .
پاسخ        1
سیامک 5 فروردین 1397 19:55
سلام .ممنون از گزارش کاملی که نوشتید و ما رو همدر حال و هوای اون جا قرار دادید .
من سنگنوردی هم میکنم و تا حدودی ابزار فنی دارم،
برای صعود در خرداد ماه چه ابزار فنی لازم هست که ببریم با خودمون ؟
پاسخ        2
نیکو محمدیاری 25 اردیبهشت 1397 11:16
سلام خداقوت
گزارش صعود بسیار عالی
پاسخ        3
سعید 21 مرداد 1397 08:38
سلام و عرض خدا قوت - در طراحی و سرپرستی این برنامه چند نکته حائز اهمیت است. * اول اینکه بهتر است مسیر دره دایی الیگودرز انتخاب شود. که پس از رسیدن به انتهای جاده خاکی در ارتفاع حدود 2750 متر با پیمایش کمتر از یک ساعت به پناهگاه مرحوم سلیمانی میرسیم. * دوم اینکه حتی اگر مسیر ازنا انتخاب شود برای رفتن از ازنا به کمندان مسیر طولانی گرجی و دره تخت و ... منطقی نبوده و مسیر کوتاهتر دولت آباد ، چرخستانه که به سمت سد مخزنی کمندان میرود مناسبتر است.

نقل قول: سیامک
سلام .ممنون از گزارش کاملی که نوشتید و ما رو همدر حال و هوای اون جا قرار دادید .
من سنگنوردی هم میکنم و تا حدودی ابزار فنی دارم،
برای صعود در خرداد ماه چه ابزار فنی لازم هست که ببریم با خودمون ؟

سلام- جهت صعود تیغه چیز خاصی نیاز ندارد. احتیاطا طنابچه و تسمه و چند کارابین . اما برای مسیر برگشت که اوایل خرداد برف دارد کلنگ و حتی کرامپون لازم دارد.
پاسخ        4
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: