عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله شاهان کوه تابستان 96

گزارش صعود به قله شاهان کوه تابستان 96

شاهانکوه

رشته کوهی است در شهرستان فریدونشهر از توابع استان اصفهان. این رشته کوه از ۴۰ کیلومتری جنوب غربی فریدونشهر امتداد می یابد. طول آن حدود ۴۳ کیلومتر و عرض متوسط ان حدود ۱۰ کیلومتر میباشد. کوههای شاهانکوه و کوه دری مهمترین کوههای این رشته محسوب میشوند. بلندترین قله آن به نام شاهان کوه که از سطح دریا ۴۰۴۰ متر ارتفاع دارد در ۲۰ کیلومتری فریدونشهر واقع شده است. رودخانه های چندی از جمله رودخانه سرداب از این رشته سرچشمه میگیرند. رشته فردان در جنوب غربی شاهانکوه قرار دارد. روستاهای زیادی در دامنه این رشته واقع اند از جمله : سرداب بالا سرداب پایین و روستای شاهان . میزان بارندگی سالانه این رشته حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر و میانگین دمای سالانه آن بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد است.مهمترین رودخانه های این منطقه خدنگستان ، آب طرزه ، آب سه پستان و آب سرداب میباشد و چشمه لنگان در شمال این رشته کوه قرار دارد. کوه های مارک لاشوم ، دره غول ، شاهانکوه و و دری از قلل آن میباشند. رشته شاهان کوه در حاشیه غربی کوهستان بزرگ زاگرس قرار دارد.

مبدا صعود : معمول ترین راه صعود به شاهان کوه استفاده از مبدا صعود چشمه سرداب است. برای رفتن به روستای سرداب بالا که چشمه فوق در آن واقع است ۲۰ کیلومتر پس از داران به سمت الیگودرز به محل انشعاب راه فرعی فریدونشهر میرسیم که در سمت چپمان قرار دارد. از اینجا تا فریدونشهر حدود ۱۸ کیلومتر راه است. گرچه از راه سیبک یک راه خاکی مستقیم به سمت روستای سردآب پایین میرود اما یهتر است از راه آسفالته سیبک _ نهضت آباد استفاده کرد. از سیبک تا نهضت آباد حدود ۴ کیلومتر است. بعد از نهضت آباد راه به سمت روستای میدانک ادامه میابد اما قبل از آن و پس از عبور از روستای بردآسیاب در محلی به نام شاه نشین که در حقیقت یک آبادی متروکه است یک راه انشعابی فرعی در سمت راستمان پدید می آید که باید به داخل آن رفت. دریست در مقابل این راه انشعابی و در سمت چپ جاده شوسه چند درخت سرسبز دیده میشوند که نشانه خوبی هستند. از اینجا تا روستای سرداب پایین حدود ۲٫۵ کیلومتر و از سرداب پایین تا روستای سرداب بالا نیز حدود ۲٫۵ کیلومتر دیگر راه است این روستا ها جزو دهستان چشمه لنگان میباشند که ارتفاع آنها از سطح دریا حدود ۲۵۰۰ متر است.
مسیر صعود : قله شاهانکوه از فریدونشهر دیده نمیشود. اما در مسیر فریدونشهر _سیبک به تدریج قله هویدا می گردد. از چشمه سرداب نیز قله دیده نمیشود.
در بالای سرچشمه سرداب تنگه کم عمقی وجود داردکه در سمت راست آن و به موازات آن راه مالرویی دیده میشود. این راه مالرو که در ضمن محل عبور و مرور عشایر منطقه است و این تنگه پس از حدود نیم ساعت راهپیمایی به گردنه کم ارتفاعی ختم میشود. وقتی بر این گردنه که ارتفاع آن از سطح دریا ۲۶۵۰ متر است رسیدیم قله شاهانکوه درست روبرویمان در جهت غرب دیده میشود. سمت چپمان نیز قله نسبتا بلندی روی همان خط الراس اصلی دیده میشود. در حقیقت این خط الراس از شمال غربی به طرف جنوب شرقی امتداد میابد و دشت وسیعی را در میان خود محاط میکند. این دشت که چشمه های متعددی در میان آن جریان دارد آب آن به چشمه سرداب میریزد و محل اطراق تابستانی عشایر بختیاری است که عمدتا از طایفه منجزی میباشند. از روی گردنه کم ارتفاع فوق الذکر تا مرکز این دشت که محلی است به نام تنگه عرب و چشمه ای به همین نام در این محل قرار دارد حدود یک ساعت راه است. این دشت محل مناسبی برای اطراق و شب مانی است و دارای بادام های وحشی است. برای صعود به این قله میتوان از خط الراس سمت چپ قله استفاده کرد بر آن سوار شد و سپس با استفاده از یال جنوبی که دارای شیب کمتری نسبت به جبهه های دیگر قله است به سمت قله پیش رفت. جبهه غربی و جنوب غربی قله صخره ای و دیوارهای با شیب تند است. همچنین در تابستان میتوان از دره زیبایی که در سمت راست یال جوبی قرار دارد و تا زیر قله امتداد دارد استفاده کرد. از چشمه تنگه عرب تا قله در تابستان حدود ۴ تا ۵ ساعت راه است.
از فراز قله شاهان قلل هفت تنان و زردکوه که معمولا سفید پوشند در دور دست جنوب و نزدیکتر از آنها رشته فردان در جنوب غربی و قله کوه دری در جنوب غربی دبده میشوند.
وجه تسمیه قله شاهانکوه روستایی به نام شاهان در در دامنه غربی قله است.
در تنگه عرب و کوهپایه شاهانکوه آنتن دهی موبایل به ندرت است همچنین تنها مکان تهیه آب همان چشمه اب تنگه عرب میباشد ضمن آنکه راه خاکی تا تنگ عرب را میتوان با سواری و مینی بوس پیمود.
قله زیبای شاهانکوه علیرغم اینکه از قلل ۴۰۰۰ متری زاگرس محسوب میشود اما از قلل کمتر صعود شده این رشته کوه است.

گزارش صعود به قله شاهان کوه تابستان 96با یاد و نام ایزد یکتا

برنامه باشگاه کوه نوردی مهربین

صعود به قله شاهان کوه ( 4040 ) متر تابستان 96

گزارش صعود به قله شاهان کوه تابستان 96


آدینه 1396/04/09

اعضا شرکت کننده :

گزارش صعود به قله شاهان کوه تابستان 96

1 - بابک منتظری ( حسین ) اول گام
2 - حسین باقری ( کیان )
3 - احسان صمدی
4 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه ) آخرگام و سرپرست

گزارش :

گزارش صعود به قله شاهان کوه تابستان 96


با هماهنگی های لازم باشگاه و اعضاء شرکت کننده روز جمعه ساعت 4:30 صبح به قصد شاهان کوه از مبدا با یک دستگاه خودرو شخصی به طرف فریدونشهر از توابع استان اصفهان که در حدود 165 کیلومتری خمینی شهر قرار دارد رهسپار شدیم .
پس از ورود به فریدونشهر و گذر از روستاهای :
( سیبک - نهضت آباد - میدانک - سرداب پایین - سرداب بالا ) در ساعت 7:30 در کنار چشمه ( بابا احمد ) بساط صبحانه را گسترده و به خوردن مشغول شدیم.
بعد از خوردن صبحانه وارد دومین جاده خاکی ( روبروی دیواره سد خاکی نو بنیاد ) شدیم و با طی کردن مسیر 3 کیلومتر تا آخر جاده خاکی ،کنار محل اسکان عشایر رسیدیم نشانه بارز محل ، تک درخت بید کهنسال و نیمچه ساختمان نو بنیاد آن است .
در ساعت 8:30 از اول پاکوب مالرو پیمایش را آغاز و در مدت زمان یک ساعت به اول تنگه عرب که در سمت راست و غرب منطقه است رسیدیم از نشانه های بارز تنگه بوته های بلند تیغ دار آن است.
با پیمایش یک ساعته تنگه عرب و بعد از پایان بوته های تیغ دار به دو راهی که یکی مستقیم و آن دیگری به سمت چپ بود رسیدیم با ورود به دره سمت چپی به سوی قله رهسپار شدیم عدم وجود پاکوب از اول دره تا خط الراس مشکل صعود را دو چندان می کند چاه طبیعی بزرگی که بعد از 50 متر پیمایش در دره چپی به آن می رسید گواهی بر درستی مسیر است.
با زمانی حدود 2 ساعت پیمایش از دره مذکور به خط الراس آن می رسیم و بعد از نیم ساعت پیمایش به طرف چکاد بر فراز قله خواهید بود.

گزارش صعود به قله شاهان کوه تابستان 96


گروه در ساعت 13 بر فراز قله شاهان رسید بعد از گرفتن چند عکس و فیلم یادگاری در ساعت 13:30 فرود کرده و در مدت زمان 4:30 دقیقه در ساعت 18 به محل عشایر رسید مجموع پیمایش رفت و برگشت به قله 8 ساعت و با احتساب 1 ساعت استراحت و نهار در مجموع 9 ساعت زمان صرف شد.
در ساعت 21:30 گروه به خمینی شهر و بعد از خداحافظی و در کمال صحت و سلامت و با خاطره ای خوش به منازل خود باز گشتند.

توجه :
آب خوراکی خود را از چشمه سرداب بالا (بابا احمد) تهیه کنید در این فصل در طول مسیر آبی وجود ندارد .( کمی برفاب که قابل شرب نیست )
آنتن دهی موبایل در قسمت هایی از مسیر و روی قله امکان پذیر است.
برای پیمایش راحتر مسیر استفاده از گتر برای قسمت های تیغ دار توصیه می شود.
سعی کنید بعد از ورود به تنگه عرب از سمت راست آن و به موازات دیواره چپی صعود کنید تا از مسیر قله منحرف نگردید.

گزارش صعود به قله شاهان کوه تابستان 96


گزارش: روزبه

عکس : صمدی
موضوع: ویژه ها, گزارش درون استانی نويسنده modir  11-04-1396, 18:34   بازديد: 3492   
نظرات (1)
رسول ساداتیان 16 تیر 1397 13:52
سلام همنورد عزیز از گزارشات خیلی خوبتون متشکرم همیشه پایدار باشید.ساداتیان
پاسخ        1
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: