عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96

اشتران کوه :

رشته‌کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است که در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان ازنا و ۱۵ کیلومتری غرب شهرستان الیگودرز و در ۳۰ کیلومتریِ جنوبِ شرقی درود قرار دارد. بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران به ارتفاع ۴۱۵۰ متر است. این رشته‌کوه سرچشمه یکی از سرشاخه‌های رود دز به نام ماربره است که یکی از دو رودخانه شهرستان درود (ماربُره و تیره) است و در دوره کوهزایی جدید ایجاد شده‌است. این کوه از جمله کوه‌های جوان می‌باشد که در حدود ۳۰ میلیون سال پیش ایجاد شده‌است یکی از ویژگی‌های اشترانکوه اینست که به سبب بلندی در شعاع ۱۰۰ کیلومتری به خوبی پیدا می باشد
گفته می‌شود نام آن به سبب وجود قله‌های ۸ گانه که هر کدام بلندتر از ۴۰۰۰ متر می‌باشد و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته، به شترکوه و یا اشترانکوه معروف گشته‌است.

قله‌های مهم آن از شمال باختری به جنوب خاوری به ترتیب : چال میشان، گل‌گل، گل‌گهر، سن بران، کوله لایو، میرزایی، فیالسون، لگه، سراب شاه تخت، سوزنی مهرجمال، پیاره دره تخت، پیاره کمندان، ازنادر و کوله‌جنو.

در ارتفاعات اشتران‌کوه دره‌هایی یخچالی وجود دارد که در اصطلاح محلی به آنها چال می‌گویند. از جمله این چال‌ها می‌توان از چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه‌تخت، چال پیارو و چال همایون نام برد.

رودهای کوچک بسیاری از این قله‌ها سرچشمه می‌گیرند که ماربره، گهررود، دره دایی و دره دزدان از آن جمله‌اند. دریاچه گهر در یکی از دامنه‌های جنوب باختری اشتران‌کوه و در دره گهَررود قرار دارد.

دامنه‌های اشتران‌کوه از دیرباز محل استقرار برخی طوایف لر بوده است، پس از مهاجرت از آن‌جا و عبور از میافارقین ، آنان بعدها به اتابکان لرستان شهرت یافتند. مراتع دامنه‌های اشتران‌کوه مورد استفاده عشایر این ناحیه است. اشتران کوه و به‌ویژه دریاچه گهر دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است.
این رشته کوه در حدود سال ۱۳۴۰ از لحاظ گونه‌های جانوری و گیاهی جزء مناطق حفاظت شده قرار گرفت و در سال ۱۳۴۸ جزء محیط زیست جهانی قرار گرفت. از گونه‌های جانوری آن می‌توان به خرس قهوه‌ای، روباه، کفتار، گراز، گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ، گربه وحشی، گربه جنگلی، سنجاب درختی، مار قیطانی وکبک دری و از پرندگان می‌توان به عقاب، کبک، جغد، اردک و شاهین اشاره نمود که همگی تحت حفاظت محیط زیست می‌باشند.

در اشتران‌کوه پسته کوهی به فراوانی یافت می‌شود و پوشش گیاهی متنوع آن اعم از گون، ریواس و استپ‌ها در شیب ملایم بعضی نقاط و گل‌های طبیعی و خودرو محل مناسبی برای جانوران ساکن در اشترانکوه‌است که در آن زاد و ولد کرده و از آنان تغذیه می‌کنند


گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


با یاد و نام ایزد یکتا

برنامه باشگاه کوه نوردی مهربین

صعود به قله (سنبران 4150 متر ) و گل گل ( 4050 متر ) بهار 96

دوشنبه 1396/03/15

اعضا شرکت کننده :

1 - بابک منتظری ( حسین )
2 - غلام کبیری ( همایون )
3 - حسین باقری ( کیان )
4 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه ) آخرگام
اعضایی که در ازنا به هم پیوستیم

5 - آقای حسن زاده
6 - آقای آقایی
7 - خانم جودکی
8 - مهری خانم
9 - سیما خانم
10 - جناب سرهنگ لک ( سرپرست )

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


گزارش :

با هماهنگی های لازم باشگاه و اعضاء شرکت کننده روز یک شنبه ساعت 5:30 صبح به قصد ازنا از مبداء با یک دستگاه خودرو شخصی به طرف شهر مقصد که در حدود 230 کیلومتری خمینی شهر قرار دارد رهسپار شدیم .
پس از حدود 3 ساعت رانندگی در ساعت 8:30 به ازنا رسیدیم سپس در محوطه پارک شهر تدارکات صبحانه را مهیا کردیم .
بعد از خوردن صبحانه طبق قراری که با جناب سرهنگ لک از دوستان و لیدر با تجربه منطقه داشتیم به طرف منزل مادر ایشان رفته و بعد از چاق سلامتی و خوش و بش با دیگر همنوردان که از تهران تشریف آورده بودند در ساعت 9:15 سوار بر مینی بوسی که جناب لک تدارک دیده بودند شده و به طرف روستای دربند و از آنجا به سوی طیان و پس از دیدن چاه معروف طیان راهی روستا شدیم ساعت 10:35 به سمت دره دراز ( دره ابدال ) که در سمت راست روستا بود روانه شدیم .

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


گروه پس از پیمایش 1 ساعت استراحت کرده و در ادامه مسیر بعد گذر از آبشار گل گل ( سه تنگ ) که در سمت چپ دره بود به طرف چشمه آب کوچکی زیر یال سنگ اسکندرون رسیدند.
برای استراحت و خوردن نهار یک ساعت زمان داده شد در ساعت 15:15 عزم حرکت توسط سرپرست گروه جناب لک زده شد. لازم به ذکر است به توصیه سرپرست آبگیری ظروف برای 1/5 روز پیش رو به مقدار سه بطری 1/5 لیتری برای هر نفر در نظر گرفته شد.
شیبی 60 درجه ای تا رسیدن به سنگ اسکندرون در پیش رو بود پس از 45 دقیقه پیمایش در کنار سنگ اسکندرون به استراحت پرداخته و آب مورد نیاز بدن را تامین کردیم .
به گفته سرپرست استراحت بعدی در کنار چشمه مظفر که فصلی است انجام شد البته برف آبی که از کنار چشمه روان بود قابل شرب نبود ولی گروه سر و صورت خود را با آب موجود صفایی بخشیدند.

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


ساعت 17 از کنار چشمه پیمایش را به سوی گرده ماهی که قسمت نفسگیر مسیر بود آغاز کردیم و ساعت 17:15 به کمرکش گرده ماهی سوار شدیم.
1/5 ساعت بعدی صرف پیمودن گرده ماهی با شیب 70 درجه شد در ساعت 18:45 در بالای گرده ماهی بودیم و در 20 دقیقه بعدی در ساعت 19:05 دقیقه در کنار جان پناه چال کبود بودیم.
ازدحام گروه ها و افراد باعث شد که دور از جان پناه چادرها را علم کنیم . پس از برپایی چادرها در غروب سرد چال کبود و خودنمایی سنبران ، گل گل ، گل گهر ، گل خشکه و قیف یخی فرود به دریاچه گهر بچه ها در چادرهای خود رفته و مهیای خوردن شام و خواب شدند به گفته سرپرست ساعت 5 بیدار باش و صبحانه و ساعت 6 صبح برای صعود انتخاب شد.
ساعت 6 صبح کنار چال کبود منتظر بچه های تهران شدیم.
گویا دیر بیدار شده بودند و یک ساعتی کارمان به تاخیر افتاد

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


7:15 از اول قیف سنبران با بستن گتر و کرامپون پیمایش آغاز شد با شیب زیادی که قیف داشت نیروی زیادی از گروه گرفته شدساعت 8:50 بالای قیف و روی یال مشرف به قله بودیم لازم از که بگویم مسیر قیف از لحاظ زمانی نسبت به یال چپ چالکبود کمتر است ولی از لحاظ فنی و شیب 80 درجه ای آن مشکل تر و ریسک بالایی را می طلبد.
با رسیدن به قله در ساعت 9:25 و گرفتن چند عکس یادگاری و فیلم در ساعت 10 تصمیم به فرود گرفته و از مسیر قیف فرود آمدیم و در ساعت 11 در کنار چال کبود بودیم
با تصمیم سرپرست و دلخواه نفرات در ساعت 11:45 مسیر قله گل گل که از زیر یال روبرویی جان پناه بر روی برف شروع می شد را پیش و پس از 1:20 دقیقه از روی خط الراس منتهی به قله موفق به صعود گل گل شدیم و بعد از گرفتن چند عکس وفیلم یادگاری فرود کردیم و در زمان 2:20 رفت و برگشت قله گل گل را به اتفاق جناب سرهنگ لک ؛ همایون ، کیان ، خانم جودکی ، مهری خانم ، جناب آقایی و بنده صعود و فرود داشتیم .

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


در ساعت 15 فرود را از چالکبود آغاز و در ساعت 20 کنار مینی بوس در روستای بیدستانه بودیم بعد از رسیدن به مقر اصلی در ساعت 21 از جناب سرهنگ لک و همنوردان عزیز تهرانی خداحافظی و با خاطره ای خوش و شادابی زیاد در ساعت 1 بامداد سه شنبه به خانه رسیدیم .

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


گزارش: روزبه

عکس : روزبه - لک
موضوع: ویژه ها, گزارش برون استانی نويسنده modir  22-03-1396, 19:45   بازديد: 3270   
نظرات (1)
سعید 28 مرداد 1397 07:58
سلام و خدا قوت . متاسفانه در گزارش این برنامه در خصوص عدد 4150 سن بران به داده های جی پی اس رجوع نشده است و به عدد اشتباه 4150 روی تابلوی قله استناد شده که حدود 70 متر خطا دارد.
پاسخ        1
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: