عضويت    ورود
پنل ورودي
» » گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96

اشتران کوه :

رشته‌کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است که در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان ازنا و ۱۵ کیلومتری غرب شهرستان الیگودرز و در ۳۰ کیلومتریِ جنوبِ شرقی درود قرار دارد. بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران به ارتفاع ۴۱۵۰ متر است. این رشته‌کوه سرچشمه یکی از سرشاخه‌های رود دز به نام ماربره است که یکی از دو رودخانه شهرستان درود (ماربُره و تیره) است و در دوره کوهزایی جدید ایجاد شده‌است. این کوه از جمله کوه‌های جوان می‌باشد که در حدود ۳۰ میلیون سال پیش ایجاد شده‌است یکی از ویژگی‌های اشترانکوه اینست که به سبب بلندی در شعاع ۱۰۰ کیلومتری به خوبی پیدا می باشد
گفته می‌شود نام آن به سبب وجود قله‌های ۸ گانه که هر کدام بلندتر از ۴۰۰۰ متر می‌باشد و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته، به شترکوه و یا اشترانکوه معروف گشته‌است.

قله‌های مهم آن از شمال باختری به جنوب خاوری به ترتیب : چال میشان، گل‌گل، گل‌گهر، سن بران، کوله لایو، میرزایی، فیالسون، لگه، سراب شاه تخت، سوزنی مهرجمال، پیاره دره تخت، پیاره کمندان، ازنادر و کوله‌جنو.

در ارتفاعات اشتران‌کوه دره‌هایی یخچالی وجود دارد که در اصطلاح محلی به آنها چال می‌گویند. از جمله این چال‌ها می‌توان از چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه‌تخت، چال پیارو و چال همایون نام برد.

رودهای کوچک بسیاری از این قله‌ها سرچشمه می‌گیرند که ماربره، گهررود، دره دایی و دره دزدان از آن جمله‌اند. دریاچه گهر در یکی از دامنه‌های جنوب باختری اشتران‌کوه و در دره گهَررود قرار دارد.

دامنه‌های اشتران‌کوه از دیرباز محل استقرار برخی طوایف لر بوده است، پس از مهاجرت از آن‌جا و عبور از میافارقین ، آنان بعدها به اتابکان لرستان شهرت یافتند. مراتع دامنه‌های اشتران‌کوه مورد استفاده عشایر این ناحیه است. اشتران کوه و به‌ویژه دریاچه گهر دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است.
این رشته کوه در حدود سال ۱۳۴۰ از لحاظ گونه‌های جانوری و گیاهی جزء مناطق حفاظت شده قرار گرفت و در سال ۱۳۴۸ جزء محیط زیست جهانی قرار گرفت. از گونه‌های جانوری آن می‌توان به خرس قهوه‌ای، روباه، کفتار، گراز، گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ، گربه وحشی، گربه جنگلی، سنجاب درختی، مار قیطانی وکبک دری و از پرندگان می‌توان به عقاب، کبک، جغد، اردک و شاهین اشاره نمود که همگی تحت حفاظت محیط زیست می‌باشند.

در اشتران‌کوه پسته کوهی به فراوانی یافت می‌شود و پوشش گیاهی متنوع آن اعم از گون، ریواس و استپ‌ها در شیب ملایم بعضی نقاط و گل‌های طبیعی و خودرو محل مناسبی برای جانوران ساکن در اشترانکوه‌است که در آن زاد و ولد کرده و از آنان تغذیه می‌کنند


گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


با یاد و نام ایزد یکتا

برنامه باشگاه کوه نوردی مهربین

صعود به قله (سنبران 4150 متر ) و گل گل ( 4050 متر ) بهار 96

دوشنبه 1396/03/15

اعضا شرکت کننده :

1 - بابک منتظری ( حسین )
2 - غلام کبیری ( همایون )
3 - حسین باقری ( کیان )
4 - عبدالرحمان موسوی ( روزبه ) آخرگام

و همنوردانی که در شهر ازنا به ما پیوستند

5 - آقای حسن زاده
6 - آقای آقایی
7 - خانم جودکی
8 - مهری خانم
9 - سیما خانم
10 - جناب لک ( لیدر و مسئول فنی گروه )

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


گزارش :

طبق برنامه باشگاه و هماهنگی با اعضاء شرکت کننده روز یک شنبه ساعت 5:30 صبح از مبداء با یک دستگاه خودرو شخصی به طرف شهر مقصد که در حدود 230 کیلومتری خمینی شهر قرار دارد رهسپار شدیم .
پس از 3 ساعت رانندگی ساعت 8:30 به ازنا رسیدیم سپس در محوطه پارک شهر صبحانه خوردیم .
پس از آن به طرف منزل آقای لک راهنمای محلی رفتیم و بعد از چاق سلامتی با همدیگر ، با همنوردانی که از تهران برای صعود تشریف آورده بودند احوالپرسی کردیم و ساعت 9:15 با مینی بوسی که جناب لک تدارک دیده بودند به طرف روستای دربند حرکت کردیم و پس از دیدن چاه معروف طیان راهی روستا بیدستانه شدیم ساعت 10:35 اول روستا پیاده و به سمت دره دراز ( دره ابدال ) که سمت راست ورودی روستا بود روانه شدیم .

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


طول دره دراز تا زیر آبشار گل گل ( سه تنگ ) را 3/5 ساعته پیمایش کردیم و به طرف چشمه آب کوچکی زیر یال سنگ اسکندرون رسیدیم. ( لازم به ذکر است که از سه تنگ مسیر به دو قسمت تقسیم یکی صعود از آبشار گل گل و پیمایش تا پناه گاه گل گل و دیگری پیمایش دره دراز تا یال سنگ اسکندرون و صعود یال تا زیر گرده ماهی )
برای استراحت و خوردن نهار یک ساعت زمان صرف شد و ساعت 15:15 عزم حرکت کردیم. به توصیه آقای لک آبگیری برای 1/5 روز به مقدار سه بطری 1/5 لیتری در نظر گرفته شد.
شیبی 60 درجه ای تا رسیدن به سنگ اسکندرون در پیش رو بود پس از 45 دقیقه پیمایش در کنار سنگ اسکندرون به استراحت پرداخته و آب و تنقلات خوردیم.
استراحت بعدی در کنار چشمه مظفر که فصلی است انجام شد برف آبی که از کنار چشمه روان بود قابل شرب نبود ولی گروه سر و صورت خود را با آب صفایی بخشیدند.

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


ساعت 17 از کنار چشمه مظفر پیمایش روی گرده ماهی که قسمت نفسگیر مسیر بود آغاز شد 1/5 ساعت پیمودن گرده ماهی با شیب 60 درجه ای زمان برد و 20 دقیقه تا جانپناه چالکبود صرف شد که سر انجام ساعت 19 گروه به جان پناه رسید.
با ازدحام بیش از حد گروه های کوه نورد و اشغال جان پناه چادرها دور از جان پناه علم شد با سرمای غروب و رصد قلل سنبران ، گل گل ، گل گهر ، گل خشکه و قیف یخی گهر اعضا به چادرهای خود رفته و مشغول پخت و پز شدند ساعت 5 صبح بیدار باش زده شد و ساعت 6 پس از صبحانه زمان صعود انتخاب شد.
ساعت 6 صبح کنار چال کبود منتظر بچه های تهران شدیم و تا آمادگی بچه ها یک ساعت کار صعود به تاخیر افتاد

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


ساعت 7:15 با بستن گتر و کرامپون از اول قیف سنبران صعود آغاز شد شیب تند قیف نیروی زیادی از گروه گرفت و ساعت 8:50 روی قیف بر یال مشرف به قله بودیم ( مسیر صعود قیف نسبت به یال قله زمان کمتری می برد ولی از لحاظ فنی و شیب 80 درجه ای آن مشکل و ریسک بالایی را می طلبد. )
ساعت 9:25 بر چکاد سنبران بودیم و پس از مراسم قله و گرفتن عکس و فیلم یادگاری ساعت 10 تصمیم به فرود گرفته و از قیف فرود آمدیم و ساعت 11 در کنار جان پناه چال کبود بودیم
پس از یک استراحت کوتاه و تجدید قوا ساعت 11:45 مسیر قله گل گل که از یال پشتی جان پناه شروع و از روی خط الراس به قله می رسد را در زمان 1 ساعت و 20 دقیقه پیمودیم.
پس از مراسم قله و گرفتن چند عکس و فیلم یادگاری فرود آمدیم و با زمان 2 ساعت و 20 دقیقه مجموع زمان رفت و برگشت ، قله گل گل را به اتفاق جناب لک ؛ همایون ، کیان ، خانم جودکی ، مهری خانم ، جناب آقایی و بنده صعود کردیم .

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


ساعت 15 از چالکبود فرود آمدیم و ساعت 20 کنار مینی بوس در روستای بیدستانه بودیم. ساعت 21 به شهر ازنا رسیدیم و پس از خداحافظی با جناب سرهنگ لک و همنوردان عزیز تهرانی با خاطره ای خوش در ساعت 1 بامداد سه شنبه به مقصد رسیدیم .

گزارش صعود به قله سنبران و گل گل اشتران کوه بهار 96


گزارش از سرپرست: روزبه

عکس : لک
موضوع: ویژه ها, گزارش برون استانی نويسنده modir  22-03-1396, 19:45   بازديد: 4063   
نظرات (1)
سعید 28 مرداد 1397 07:58
سلام و خدا قوت . متاسفانه در گزارش این برنامه در خصوص عدد 4150 سن بران به داده های جی پی اس رجوع نشده است و به عدد اشتباه 4150 روی تابلوی قله استناد شده که حدود 70 متر خطا دارد.
پاسخ        1
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: