عضويت    ورود
پنل ورودي
» » پیشینه گنبد باز (نطنز)

پیشینه گنبد باز (نطنز)

بعد از عبور از گردنه‌های نطنز و نمایان شدن دورنمای شهر نطنز، نخستین چیزی که چشم هر بیننده را به خود معطوف می‌کند، گنبدی است که بر روی کوهی بنا شده که گنبد باز نام دارد.

پیشینه گنبد باز (نطنز)


پیشینه تاریخی گنبد باز

درباره ساختن این گنبد و وجه تسمیه آن داستانهایی چند بین مردم رواج دارد که به‌مرور زمان جنبه افسانه‌آمیز آن‌ها بر حقیقت پیشی‌گرفته است.
در کتاب زندگانی شاه‌عباس اول تألیف نصرالله فلسفی به‌ وجه تسمیه این مکان چنین اشاره شده است که شاه‌عباس برای شکار بیشتر به گیلان و مازندران و گرگان و خراسان و برای شکار پرندگان، به اطراف اصفهان و کاشان مثل لنجان و نطنز می‌رفت.
شاه به‌شکار پرندگان علاقه زیادی داشت و صید پرندگان بیشتر به‌وسیله بازهای شکاری صورت می‌گرفت و همه سال حکام ولایات از هرجا بازهای شکاری فراوان برای او می‌فرستادند.
گاهی فرستادگان مخصوصش از کشورهای بیگانه مانند روسیه و ترکستان بازهای شکاری جَلد و چابک به‌ایران می‌آوردند.
یکی از بازهای شکاری شاه‌عباس بازی بود معروف به باز لَوَند و این باز را به‌علت جَلدی و چالاکی‌اش به‌این نام می‌خوانده است.
شاه عباس صفوی، این باز بی‌باک چابک را از سایر بازها بیشتر دوست می‌داشت و بر حسب اتفاق، در سال 1001 هجری قمری، هنگامی‌که از اصفهان به‌قزوین می‌رفت، باز لوند در نزدیکی محله قصبه نطنز مرد و شاه به علت علاقه فراوانی که به‌این باز داشت فرمان داد تا برفراز کوهی برجی به یادگار آن بنا کردند و این برج که هنوز پا برجا است به گنبد باز معروف است.
پس از گذشت چهارصد سال که از ساخت اثر تاریخی گنبد باز به دست شاه عباس بر سر قله ( 2080 متری) آن می گذرد و مدت های طولانی که با صلابت کامل در مقابل حوادث طبیعی خم به ابرو نیاورده بود از گزند سودجویان در امان نبوده و خساراتی که آنان برای یافتن احتمالی اشیاء قیمتی به آن وارد کردند فاجعه ای بس بزرگ بود
در سالهای اخیر به کمک شهردار نطنز و معاونین آن و با مساعدت و یاری جمعی از مردم فرهنگ دوست ، این بنا مرمت گردید و هم اکنون مورد بازدید همگان است . این بنا بر سر قله کوه واقع شده و از اکثر مناطق شهر قابل رویت می باشد .
برای دست یابی به این مکان زیبا که در منطقه جنوب غرب شهر واقع است از دو راه سواره و پیاده که یکی از پاکوب آن ، در پای قله شروع و با حدود یک ساعت کوهپیمایی قابل دسترس و دیگری از جاده خاکی ماشین رو ، که تا حدود چشمه آن کشیده شده می توان استفاده کرد دیدن آن را به همه دوستان همنورد ، از آن جایی که کوهیمایی آن نیز خالی از لطف نیست توصیه می کنیم.
موضوع: مقالات نويسنده modir  26-01-1396, 12:29   بازديد: 473   
ارسال ديدگاه
نام:
ايميل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
كاراكترها را وارد نماييد: